Kelímky u cest? Speciální ohradníky pro divočáky (Zlínský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Jeden kilometr instalovaného pachového ohradníku vyjde myslivce zhruba na dva tisíce korun.
Myslivci musí plastové kelímky nejprve naplnit speciální pěnou, která po pěti hodinách zvětší svůj objem. Pachové ohradníky proto nemohli začít instalovat okamžitě. Do ztuhlé pěny pak vstříknou odpuzující koncentrát a takto připravené nádoby rozestaví v zamořené oblasti.
"Dnes večer musíme naplnit přes tisíc kelímků pěnou, ráno do ní nastříkat pach a pak je rozestavit po trase dlouhé více než pět kilometrů," popsal včera odpoledne starosta obce Lukov a předseda Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková Jiří Jangot.
Použitá odpuzující látka je kyselina valerová, kterou zvěř vnímá jako pach predátora. Proto se místům okolo ohradníku raději vyhýbá. "Zvěř cítí pach predátora, což je například člověk nebo medvěd. Stoprocentní účinnost však látka nemá.
Když ji používáme u silnice kvůli vzniku dopravních nehod, účinnost se pohybuje mezi sedmdesáti až devadesáti procenty," připustil Nevrkla.
Pachovou látku budou myslivci obnovovat po čtyřech týdnech. Jak dlouhou dobu, však zatím nevědí. "Z našich předchozích zkušeností víme, že po zhruba měsíčním používání na to zvěř přestane zcela reagovat. Odpuzující látku budeme muset asi po měsíci obnovit a během té doby uvidíme, jaké to bude mít výsledky," dodal myslivec Jangot. Náklady budou myslivci požadovat po ministerstvu zemědělství. Celková cena ohradníků bez instalace je 150 tisíc korun.
Proškolení lovci budou nově moci lovit divoká prasata v části Zlínska, a to pouze ve vyjmenovaných honitbách, ve zbytku okresu dále platí zákaz lovu. Ulovená prasata nebudou moci být využita k potřebám lovce či komerčním účelům, ale budou zlikvidována v asanačním zařízení. Kromě zástřelného ve výši 1000 Kč/ks bude mít lovec nárok na odškodné - ve výši 1000 Kč/sele, 2000 Kč/lončák a 3200/dospělý kus. Odškodné bude vyplácet Ministerstvo zemědělství.