Z debaty s hejtmankou o zamýšleném NP Křivoklátsko odešla většina zástupců obcí (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ze středeční debaty se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) v Broumech o zamýšleném Národním parku (NP) Křivoklátsko odešla předčasně většina zástupců obcí. Šlo o 25 ze 30 přítomných. Nechtěli jednat s vedením kraje pouze o dotacích, protože o samotném záměru mají pochybnosti a podklady podle nich nebyly zpracovány odpovídajícím způsobem, na což hejtmanku upozornili. ČTK to řekla předsedkyně Svazku obcí Křivokátska a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Podle vedení kraje vyjádření zástupců samospráv dehonestuje setkání, které bylo apolitické, bez ambice na jakoukoliv medializaci, bylo zorganizováno Středočeským krajem s cílem pomoci obcím v souvislosti s připravovaným vyhlášením národního parku a mělo čistě pracovní charakter, uvádí vyjádření kraje zveřejněné na webu.
Podle návrhu ministerstva životního prostředí má zamýšlený NP Křivoklátsko zabírat 116 kilometrů čtverečních, tedy 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Ministerstvo odůvodňuje záměr ochranou části Křivoklátska, kde je nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody. Proti vyhlášení parku dlouhodobě bojují místní obce, ve svazku je jich 28, což představuje přibližně 15 000 obyvatel. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí. Proti jsou i vlastníci nestátních lesů, Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).
„Dopředu jsme avizovali, že se chceme bavit o spornosti celého záměru, že nás zajímá názor paní hejtmanky na posílení role samospráv v národních parcích, splavnost řeky Berounky procházející parkem a další. Tuhle debatu ale paní hejtmanka neumožnila,“ popsala Kohoutová.
Podle hejtmanství mělo jednání vést k vytipování oblastí, ve kterých kraj může samosprávy podpořit a připravit přímo pro ně a podle jejich potřeb dotační titul „na míru“ v případě, že vyhlášení národního parku nastane. „Starostové jsou přesvědčeni, že území není nutno chránit národním parkem, ale také mluvili o tom, že slyší mnoho slibů, jak jim stát s novou situací pomůže, ale nemají nic černé na bílém. Nabídla jsem proto nikoliv za stát, ale za krajskou samosprávu jednání, na kterém bychom mohli alespoň za Středočeský kraj dát starostům základní jistotu, že pomoc bude připravena ze strany kraje,“ vysvětlila středočeská hejtmanka.
V písemné reakci pozvaných obcí zaznělo, že vyhlášení NP Křivoklátsko je v regionu plošně odmítáno a vedení Středočeského kraje by mělo přistoupit k debatě s obcemi a snažit se pochopit důvody, které vedou k jejich nesouhlasu. Podle předsedkyně svazku ministerstvo financí uvádí v připomínce, že v dosavadních podkladech není jednoznačně popsáno, v čem je současná ochrana ve formě CHKO, a zvláště chráněných území nedostačující. „V podobném duchu se vyjadřuje ministerstvo zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj. Obě poukazují nepodloženost záměru a absenci variantního řešení, což jsou argumenty, které jako představitelé místních samospráv na Křivoklátsku vznášíme dlouhodobě,“ doplnil starosta obce Broumy Petr Jirka.
Mezi zástupci obcí, kteří odešli, byli Kohoutová i Jirka. Podle nich hejtmanka Pecková nepřipustila jinou debatu než k možným dotačním titulům a přítomným sdělila, že pokud někdo nemá potřebu řešit dotační programy v souvislosti se zřízením NP, není třeba, aby nadále setrvával v sále. Podle vedení kraje byly obce v podrobné pozvánce přesně informovány o programu setkání. „Následně e-mailem odpověděly, že chtějí jen diskutovat a následovala další reakce kraje, že kraj chce opravdu společně vytvořit seznam požadavků a potřeb, jednání bude mít společný začátek, poté rozdělení do pracovních skupin a dále opět společnou část programu,“ popsalo vedení kraje.
ČTK