Přihlásit

V Dolních Věstonicích mají Dům přírody Pálava, vznikl za 63 milionů korun (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Dolních Věstonicích na Břeclavsku mají Dům přírody Pálava, který vznikl opravou a dostavbou bývalého archeologického muzea. Investice byla téměř za 63 milionů korun. Provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově. Je patnáctým takovým návštěvnickým střediskem, uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Ústředním bodem domu je moderní expozice, která Pálavu představuje jako místo s mimořádnou druhovou pestrostí vzácných rostlin i živočichů. Ukazuje také, jak lidé zdejší krajinu po tisíciletí utvářeli svým hospodařením a jak ji ovlivňují i dnes. Expozice, na jejímž návrhu spolupracovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Sdružení pro interpretaci místního dědictví ČR a Regionální muzeum v Mikulově, na návštěvníky podle tvůrců působí všemi smysly. Pálavu představuje v několika krátkých filmech promítaných na trojrozměrný model krajiny a na stovkách exponátů, od různých přírodnin až po archeologické nálezy.

„V České republice není mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími charakteristickými bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady na sluncem ozářených stráních nebo světlými dubovými háji. Je samozřejmě lepší kochat se její krásou naživo, ale Dům přírody Pálava umožní návštěvníkům na jednom místě poznat, jak zdejší krajinu ovlivňovali a utvářeli po tisíciletí také lidé a proč ji potřebujeme uchovat pro budoucí generace,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Expozici návštěvníci najdou v nově vybudovaném podzemním prostoru, rozdělena je na několik částí. Ta hlavní na několika stovkách exponátů představuje pestrost pálavské přírody i to, kde se vzala. Další části se věnují vzpomínkám na Mušov, zaplavený vodou z Novomlýnských nádrží, a významu vědeckého poznání na příkladu lesního hospodaření a vinařství. Ve středu místnosti stojí betonový model Pálavy a jejího okolí, na který se promítá animace o proměnách zdejší krajiny. Expozici doplňuje akvárium s druhy typickými pro nedalekou řeku Dyji.

Na střeše podzemního objektu návštěvníci najdou jezírko a vápencovou skalku. Původní historická budova ze 16. století prošla kompletní opravou a tvoří zázemí muzea. Kromě recepce a obchodu se suvenýry je v ní učebna a herna, která bude využívána při akcích pro veřejnost a školy, které provozovatel připravuje.

„Chceme návštěvníkům představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda a krajina rozmanitá. Rádi bychom, aby si odtud odnesli, co dělat pro to, aby taková zůstala i v budoucnu,“ uvedl ředitel Pelc.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.