Ochranáři dnes na Znojemsku vypustili do přírody ohrožené sysly (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Čtrnáct ohrožených syslů obecných včera našlo nový domov mezi Božicemi a Boroticemi na Znojemsku. Na bývalém letišti je do volné přírody vypustili pracovníci neziskové organizace Alka Wildlife spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK). Cílem přemisťování ohroženého druhu sysla je jeho udržení v české přírodě a propojování jednotlivých populací, řekla ČTK mluvčí AOPK Karolína Šůlová. V počátcích záchranného projektu v roce 2008 bylo podle ní v tuzemsku asi 3600 syslů, nyní jich je okolo 6000.
Sysel obecný byl v minulosti považován za zemědělského škůdce. Kvůli používání chemikálií na polích, jejich spojování do velkých lánů a rozorávání mezí a pastvin se ale dostal na seznam ohrožených zvířat. Jejich počet mají zvyšovat právě záchranné projekty. Lokalitu bývalého letiště vybrali ochranáři záměrně. „Je tu nízká tráva, nepobíhají kočky, zvířata tu mají klid. Sysel je stepní živočich, k životu potřebuje porost s nízkou trávou, aby se mohl dobře orientovat,“ řekla Šůlová.
Místo jako v Božicích je ideálním pro syslí kolonie. „Bývalé letiště se díky péči obce přeměnilo na pestrou květnatou louku stepního charakteru,“ sdělila za Alka Wildlife Kateřina Poledníková. První syslové se mezi Božicemi a Boroticemi objevili minulý rok. Ochranáři tam z oblasti bratislavského letiště přivezli téměř 150 jedinců. Mimo letištní oblasti se syslům daří také na jihomoravských vinicích, které jsou zatravněné a bez pesticidů. Mezi takové patří například dvě vinařství z Jaroslavic na Znojemsku, obec letos Alka Wildlife ocenila známkou Sysli na vinici.
Ochranáři při vypouštění používají ohrádky, ve kterých připraví umělé nory, seno a také potravu jako slunečnici a ovoce. Do syslího života po vypuštění nijak nezasahují. Na Mladoboleslavsku, kde hlodavci žijí blízko sídliště, ale museli zřídit syslí hlídky. Lidé je tam totiž přikrmují. „Snažíme se je přesvědčit, aby od této činnosti upustili, případně syslům nabízeli třeba mrkev, a nikoli slané brambůrky,“ dodala Šůlová.
Na záchraně syslů spolupracují jihomoravští ochranáři s brněnskou zoo, od které sysly odebírají. Zoo Brno je jedním z mála zahrad v Česku, která sysly chová a část vrací do volné přírody. „Každý rok vypustíme alespoň 20 syslů, před několika lety jsme je posílali i do zoo ve Švédsku,“ řekla ČTK mluvčí zahrady Věra Müllerová. Na sysly se návštěvníci zoo zatím podívat nemohou, podle Müllerové se ale v budoucnu syslinec přesune do návštěvnické části.
ČTK