Sokoli letos vyvedli v Jeseníkách 32 mláďat, třetí nejvyšší počet od roku 2001 (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Celkem 32 mláďat vyvedli letos podle ochranářů sokoli v Jeseníkách. V porovnání s loňskem je jich o deset méně, tehdy však šlo o rekord. Co do počtu mláďat je letošní hnízdění od roku 2001 třetí nejúspěšnější. Zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) o tom 26. července informovali na svých stránkách. Podle odborníků počet mláďat meziročně kolísá. Z pohledu stability populace je důležitější počet hnízdících párů, těch bylo letos 22, o jeden méně než loni.
Sokoli letos zahnízdili v Jeseníkách počtyřiadvacáté. „Poslední roky ukazují, že jesenická sokolí populace je poměrně stabilní. K výkyvům v hnízdní úspěšnosti dochází především kvůli počasí a predaci. Důležité je, že se výrazně nemění počet hnízdících párů. Letos sice během sezóny přišly o život čtyři dospělé samice, věříme ale, že tak silná populace se s tímto zásahem do příštího roku vyrovná. Nad jesenickými hřebeny létá dostatek ‚volných‘ ptáků, kteří jsou předpokladem pro vytváření nových hnízdních párů,“ uvedl Petr Šaj z AOPK ČR.
Při monitoringu sokolích hnízd pomáhají ochranářům fotopasti s okamžitým přenosem. „Díky nim jsme letos poprvé zdokumentovali ulovení sokola výrem velkým, jeho kořistí se stala samice sedící na vejcích. Ve dvou dalších případech šlo o predaci kunou, která je v Jeseníkách nejčastějším predátorem. A jedna samice pravděpodobně uhynula po souboji s jinou sokolicí,“ uvedl spolupracovník agentury, ornitolog Tomáš Pospíšil. Odborníci upozorňují na to, že sokoli jsou v době hnízdění velmi citliví na rušení. „Na dvou místech, kde se obvykle pohybuje více lidí, jsme letos instalovali informační tabule. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří pokyny respektovali a přispěli tak k úspěšnému vyvedení mláďat,“ dodal Šaj.
Sokol stěhovavý je velký zhruba jako vrána a dožívá se až 20 let. Živí se převážně ptáky do velikosti holuba, které loví za letu. Při útoku přitáhne křídla k tělu a střemhlavým letem v podstatě padá na kořist. Sokol si hnízdo nestaví. Nejčastěji obsadí skalní výklenek či staré krkavčí hnízdo na skále. Pokud jsou sokoli při hnízdění rušeni, mnohdy hnízdo opustí. Mláďata zůstávají v hnízdě zhruba sedm týdnů. Sokoli, kteří se v tuzemsku vyskytují v zimě, často přilétají až ze Skandinávie. Ti, kteří na území České republiky hnízdí, se část zimy potulují v jižní Evropě, uvedli ochranáři na svých stránkách.
Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky klesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se díky důsledné ochraně vracejí a v České republice hnízdí každoročně více než sto párů. V Jeseníkách a v Rychlebských horách sokoli opakovaně obsazují dvě desítky skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.
ČTK