Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. S navrženou rozlohou zhruba 1200 kilometrů čtverečních to bude největší CHKO v Česku. MŽP to 29. července oznámilo ČTK. Vyhlášení CHKO Krušné hory ministerstvo očekává asi v polovině roku 2026. V Česku je podle webu MŽP nyní 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 14,42 procenta území státu.
„Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v ČR, které není plošně chráněno, což by se nyní mělo změnit. Je zde zčásti evropská ochrana, ta celoplošná státní dosud chyběla,“ uvedl k potřebě chránit Krušné hory ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Obce a kraje nyní budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek, s jejich zapracováním se počítá do konce příštího roku.
Hladík ocenil, že vytvoření CHKO má podporu obcí nejen v centrální části plánovaného území. „Tyto obce v červenci oficiálně vyhlášení podpořily poté, co se podařilo dojednat shodu,“ dodal. Vyhlášení CHKO Krušné hory podporují také Karlovarský a Ústecký kraj, uvedli jejich představitelé. CHKO by měla podle MŽP chránit především zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť, přírodě blízkých lesů na svazích hor a mozaikou lesů, luk a pastvin a zástavby na náhorní plošinách.
Území CHKO Krušné hory je navržené od města Kraslice na západě po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě. Bude se členit do čtyř zón odstupňovaných podle stupně ochrany. „Návrh na vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti, stejně jako každá jiná změna, přirozeně vzbuzuje různé otázky či obavy. Řadu z nich se již během stovky jednání podařilo vysvětlit, návrh jsme průběžně upravovali podle připomínek obcí a v jednáních budeme samozřejmě pokračovat,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která na procesu vyhlášení CHKO Krušné hory pracuje spolu s MŽP. Po vypořádání připomínek úřady připraví nařízení vlády o vyhlášení CHKO, hodnocení dopadu regulace (RIA) a vyhlášku MŽP o vymezení zón CHKO.
Myšlenka na vyhlášení CHKO Krušné hory je stará desítky let, uvedlo MŽP. „S nástupem přípravy evropské soustavy chráněných území Natura 2000 proběhla v Krušných horách celoplošná revize přírodních hodnot formou biotopového mapování a výsledky jen potvrdily výjimečnost přírodní oblasti,“ doplnilo.
Ochranu přírody a krajiny zajišťují spolu s CHKO v Česku také čtyři národní parky, které pokrývají 1,5 procenta území státu. Jsou to Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Stát plánuje vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, který má zabírat asi 16 procent nynější stejnojmenné chráněné krajinné oblasti.
ČTK