Přihlásit

Sršeň asijská se vyskytla na Opavsku, jde o první nález ve Slezsku a na Moravě (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Invazivní sršeň asijská se vyskytla na Opavsku. Jde o první ověřený výskyt tohoto druhu ve Slezsku a na Moravě. ČTK to včera řekla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. Dodala, že nalezené hnízdo nechali pracovníci agentury zlikvidovat. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.

„V České republice byla sršeň asijská poprvé objevena v říjnu loňského roku v Plzni, poté nedaleko Rokycan. Nález na Opavsku z minulého týdne je prvním ověřeným výskytem tohoto druhu na ve Slezsku i na Moravě. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR potvrdili, že se skutečně o sršeň asijskou jedná, o víkendu se hnízdo podařilo specialistovi na blanokřídlý hmyz zlikvidovat,“ uvedla.

Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny uvedl, že jde o nález stranou velkých dopravních tepen a daleko od místa, kde byla sršeň v České republice potvrzena poprvé.

„Stejně jako v předchozích případech pomohla všímavost místních lidí. Ti na své zahradě pozorovali netradičně vyhlížející hmyz, který se slétal na spadané hrušky. Hned druhý den jsme vyjeli na místo, sršně odchytávali, krmili a sledovali směr letu, abychom našli hnízdo. To se podařilo až specialistovi na blanokřídlý hmyz Luďku Šuldovi, který vytrasoval i minulý rok v říjnu sršní hnízdo v Plzni,“ uvedl Görner.

Sršně se usídlily téměř uprostřed vsi v zahradě, byly ukryté v jalovci, zhruba metr a půl nad zemí. „Hnízdo bylo ještě relativně malé, přibližně 25 centimetrů v průměru, byl patrný vchod z boku, typický znak právě pro sršeň asijskou. Podařilo se je odstranit a bude předmětem dalšího zkoumání,“ uvedla Šůlová. Doplnila, že okolí nálezu budou pracovníci agentury monitorovat, odborníci osloví i tamní veřejnost.

Invazní sršeň asijská byla v Česku poprvé spatřena loni 6. října v Plzni. Tento druh hmyzu se specializuje na lov včel. Podle ochránců přírody je schopný rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na jeho výskyt Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Její pracovníci výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší. Hmyz byl podle expertů před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Loni v létě ho objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.