V rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou bojují s přemnoženými ptáky (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V rekreačním areálu Kristýna v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku bojují s přemnoženými vodními ptáky, kachny divoké a invazní husice nilské znečišťují vodu i okolí oblíbené rekreační nádrže. Úředníci teď povolili jejich odstřel. Hrádečtí myslivci budou stavy ptáků regulovat, termíny odstřelu jsou naplánované na všechny listopadové soboty, řekla včera ČTK mluvčí radnice Eva Malá.
„Husice je invazivní druh a kachen je na Kristýně tolik, že máme velký problém se znečištěním vodní plochy i jejího okolí. Výkaly znečišťují jak dřevěná mola na břehu, tak i všechna tři ve vodě. Je velmi složité je čistit. Dostaneme se k nim pouze na lodi a kachnám nezabráníme, aby se tam vracely. Museli bychom mola umývat i několikrát denně a to není z kapacitních důvodů možné,“ popsal situaci ředitel Kristýny Miroslav Souček. Problémem je podle něj i znečištění vody, kde hygienici našli stopy fekálního znečištění.
Jezero u hranic s Českem a Polskem je oblíbeným cílem rekreantů, v letních měsících tam míří tisíce lidí. Nádrž o rozloze 14 hektarů s maximální hloubkou 28 metrů vznikla zatopením lignitového lomu, ve kterém se těžilo do konce 18. století. Kromě koupání láká Kristýna i vyznavače windsurfingu a jachtaře. Přes vysokou návštěvnost patří jezero v Libereckém kraji k nádržím, kde se daří v létě udržet čistou vodu. Aby tomu tak bylo i v příští sezoně, chtějí teď provozovatelé stavy vodních ptáků snížit.
V areálu Kristýny je proto zakázané krmení vodních ptáků. „Společnost Kristýna nás požádala o součinnost s redukcí stavů husice nilské a kachny divoké, vzhledem k tomu, že areál není honební pozemek, tak museli na Magistrátu města Liberce zažádat o výjimku, abychom my mohli na Kristýně lovit,“ řekl předseda hrádeckého mysliveckého spolku Jiří Jurásek. Odlov se podle něj uskuteční každou listopadovou sobotu za rozbřesku, vždy zhruba od 06:00 do 08:00.
„Kachny a husice se loví pouze na tzv. ranním nebo večerním tahu. Večer odlétají do polí za potravou a ráno se vracejí na vodu. Ani husa, ani kachna se nesmí střílet na vodní ploše, když sedí. Má to dva důvody - první je etický a druhý je bezpečnostní. Střílí se s broky a ty se můžou od hladiny odrazit a někoho zranit,“ doplnil Jurásek. V době odlovu bude do areálu zakázaný vstup, na bezpečnost u vodní plochy budou dohlížet pracovníci bezpečnostní agentury.
ČTK