Přihlásit

Slintavka a kulhavka je vážná hrozba pro naši myslivost, záleží na každém z nás

Výskytu slintavky a kulhavky (SLAK) se věnují veškerá média a kdokoliv má zájem, může si snadno zjistit, o jak závažné onemocnění jde, a také to, že je ohrožena i spárkatá zvěř. Navzdory dostatku informací mám ale pocit, že mnozí myslivci si vážnost situace nechtějí připustit a chovají se značně nezodpovědně. Pravdu mají v tom, že člověk se touto nemocí nakazit nemůže a úmrtnost postižených zvířat není vysoká, takže i kdyby se choroba někde vyskytla, na zvěř v honitbách to zásadní dopad mít nebude. S tím se dá souhlasit, ale obavu mám z toho, že rozšíření SLAK u zvěře by donutilo státní orgány přijímat opatření, jaká si zatím ani nedokážeme představit. Jde totiž o hodně.

Doporučeno Slintavka a kulhavka je vážná hrozba pro naši myslivost, záleží na každém z nás Foto www.pixabay.com

SLAK je vysoce nakažlivá a přenáší se i vzduchem. Nemocná zvěř tak silně ohrožuje veškerá hospodářská zvířata na pastvinách a v bezpečí nejsou ani ta zavřená ve stájích. Zároveň jsme v situaci, kdy se dobytek neléčí a legislativa EU místo toho nařizuje veškerá – i zdravá – zvířata likvidovat. Ekonomické dopady na ceny potravin a vůbec hospodaření státu mohou být drastické.

Rád bych připomněl, že kromě intenzity pohybu lidí a zboží se od posledních výskytů SLAK značně změnila i situace se zvěří. V minulosti byli divočáci a jelení a daňčí zvěř v minimálních počtech a jejich populace se vyskytovaly daleko od obcí a stájí. Dnes je tomu přesně naopak a riziko zavlečení nákazy na zvěř je značné. Proto bych rád apeloval na všechny myslivce, aby se pokusili minimalizovat rozšíření nákazy k nám.

Moc se toho udělat nedá, ale něco přece jen. Nejlepší by bylo vůbec nejezdit do rizikových oblastí v zahraničí. I když tam nebudete chodit do blízkosti hospodářských zvířat, nebudete vůbec vědět, jestli se nepohybujete v honitbě, kde žije nakažená zvěř. To, že se nákaza včas odhalí u volně žijící zvěře, je velmi málo pravděpodobné. Ohroženy jsou tak jarní termíny lovu srnců a další cesty, ale cena za takovou akci může být vysoká a třeba bude stačit posunutí termínu a vše bude bezpečné. Zároveň platí, že nikdo není schopen zaručit, že v jeho honitbě se SLAK nevyskytuje. Ani odborník si příznaků nemusí všimnout. Ulovení nějakého postiženého kusu, jeho převážení a další manipulace může nákazu spolehlivě roznést do širokého okolí a není reálné zabezpečit takové hygienické podmínky, abychom se riziku vyhnuli. Tady bych se přimlouval za všeobecnou dobu hájení veškeré zvěře. Nakonec duben a květen jsou stejně měsíce, kdy bychom zvěři mohli po zimě dopřát trochu klidu a teď je to ještě naléhavější.

Proto bych rád vyzval všechny odpovědné myslivce, abychom se pokusili rizika pro zvěř snížit. Můžeme tím zabránit jednak zbytečnému utrpení nemocné zvěře, ale hlavně tomu, že v zájmu ochrany dobytka bude zvěř likvidována způsoby a v rozsahu, který nikdo vidět nechceme.

prof. Ing. Jiří Kamler, Ph.D.

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Považujete možné rozšíření SLAK za vážné riziko pro myslivost v Česku?

Poslední změna: 15.04.2025 15:26

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.