V Jihoafrické republice jsou tygří farmy, které pašují části těl zvířat do Asie (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V Jihoafrické republice fungují tygří farmy, které nelegálně pašují části těl těchto šelem do Asie pro potřeby tradiční medicíny. S odkazem na mezinárodní organizaci na ochranu zvířat Four Paws (FP) o tom informuje The Guardian.
FP bojující za zrušení jihoafrického průmyslu s velkými kočkovitými šelmami uvedla, že v roce 2023 nebo 2024 bylo v Jihoafrické republice 103 zařízení, kde tygry chovali v zajetí nebo tak činili v posledních třech letech.
V některých z nich se šelmy chovaly pro prodej částí jejich těl, které putovaly do Číny nebo Vietnamu, kde je používali v tradiční medicíně. Organizace pak zmiňuje tři místa, o kterých veřejnost podle ní ví nebo o kterých se traduje, že se na nelegálním prodeji podílejí.
Členové jednoho gangu z propojené zločinecké sítě na sociálních sítích zveřejňovali fotografie s "tygřími produkty", což mohla být podle FP například tekutina z vyvařených kostí těchto šelem, kterou v Asii považují za lék. Na jiném snímku podle Four Paws příslušníci gangu tvrdili, že někde v JAR vaří tygry.
Letošní vládní zpráva JAR říká, že v zemi bylo v zajetí 626 tygrů, nezohledňovala však dvě provincie na severovýchodě země, KwaZulu-Natal a Mpumalanga. Předpisy proti chovu tygrů jsou podle zprávy slabší, protože tato zvířata nejsou v zemi původním druhem na rozdíl od lvů, kteří pro chov nejsou tak atraktivní.
Tygři jsou podle Mezinárodního svazu ochrany přírody ohroženým druhem. Zpráva, kterou svaz publikoval v roce 2021, odhadovala jejich počet ve volné přírodě ve 13 asijských zemích na 5574. Ještě před zhruba 100 lety přitom bylo šelem kolem 100 000.
Obchod s živými tygry a částmi jejich těl je celosvětově zakázán od roku 1975, přesto zůstává podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) jednou z největších hrozeb pro populace volně žijících tygrů.
ČTK