Africký mor se okresu Nový Jičín zatím vyhýbá (Novojičínský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Prasečí mor na Novojičínsku ani v části Beskyd zatím není. Přesto není vyloučeno, že se může vyskytnout.
Novojičínsko
To, že se africký mor zatím u divokých prasat na Novojičínsku nevyskytuje, potvrdil Deníku Ladislav Raffai, předseda okresního mysliveckého spolku Nový Jičín. "Už nám ale přišla opatření, která vydala krajská veterinární stanice, co všechno máme dělat. Odlovená prasata dáváme na vyšetření a pokaždé čekáme na výsledek, a modlíme se všichni, aby to bylo v pořádku. Aby se to nerozšířilo," sdělil Ladislav Raffai a dodal, že pro mnoho honiteb by takový nález byl "smrtelný".
Co se týká lovu, nic mimořádného se na Novojičínsku neděje. "Chlapi normálně loví, střílí, ale jak se mluví o lovu s nočním viděním, k tomu máme ještě daleko. Takové vybavení nikdo nekoupí ze dne na den. To jsou taky docela nákladné záležitosti, které má pár jedinců," pokračoval Ladislav Raffai.
Divočáků je asi méně
Zatímco někde se potýkají s přemnožením divokých prasat, na Novojičínsku tomu tak pravděpodobně není. "Beru to podle odlovu.
Loni byl nižší odlov prasat než předloni. A chlapi, s nimiž se bavíme po honitbách, říkají, že v místech, kde stříleli třeba sto dvacet prasat za rok, jsou teď na dvaceti kusech," poznamenal Ladislav Raffai.
Zajímavé podle něj je, že prasata změnila chování a přesunují se z lesů do obrovských lánů řepky a kukuřice, kde žijí. "Máme hlášeno, že prasata se pohybují kolem měst, vesničané nám volají, že je mají za zahrádkami, a v lese je problém na prase narazit," uvedl dále Ladislav Raffai a podotkl, že lidé nemají důvod bát se chodit do lesů. "To nebezpečí by hrozilo jedině, kdyby se namotali někde k bachyni s mladými. Jinak ta prasata utečou," dodal.
Problematiku divokých prasat a jejich případného nakažení si řeší jednotlivé spolky. V případě, že by se objevil nějaký úhyn, musí ihned informovat veterinární stanici. "Teď se napjatě čeká na žně. Začne sklizeň řepky a z toho mají všichni strach, jestli se tam třeba nenajde nějaký úhyn. V takovém případě by to byla pohroma," doplnil Ladislav Raffai.
Africký mor se zatím neobjevil ani v severnější části Beskyd. Houbaři, sběrači borůvek i klasičtí turisté si tak mohou v jedné z nejoblíbenějších destinací kraje i nadále užívat bezstarostné výlety plné pohody. "Takzvaná mimořádná opatření pro lov divokých prasat jsme vydávali ještě dříve, než se objevil africký mor a nejde o nic neobvyklého.
Divoká prasata jsou obecně velmi přemnožená a působí nemalé škody, proto myslivce k jejich odstřelu vyzýváme," uvedl pro Deník Jaroslav Ježovicz z Odboru životního prostředí a zemědělství radnice v Jablunkově, pod kterou spadají i další obce v turisty oblíbené beskydské oblasti.
Podle něj je dobré při pohybu v přírodě dodržovat jisté zásady. "Pokud turista objeví uhynulé divoké prase, rozhodně by neměl chodit příliš blízko či se ho dokonce dotýkat. Nejde jen o prasečí mor, ale zvířata mohou mít i jiné, pro člověka přenosná, onemocnění. Každopádně je vhodné oznámit takový nález na policii, která pak již zajistí další potřebná opatření. Toto ale platí obecně pro nález jakékoli uhynulé zvěře," uzavřel Jaroslav Ježovicz.