V Německu se objevil první případ slintavky a kulhavky od roku 1988 (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V Německu se objevil první případ slintavky a kulhavky od roku 1988. Laboratorní testy ho potvrdily v chovu skotu v zemském okrese Märkisch-Oderland, který leží mezi Berlínem a polskou hranicí, informovala 10. ledna agentura DPA. Mluvčí spolkového ministerstva zemědělství na vládní tiskové konferenci uvedl, že zatím není jasné, odkud se nákaza do chovu dostala.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Pro člověka není nebezpečná, lidé ale mohou být přenašeči. Nákaza se může také přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.
V braniborském městě Hönow, které těsně přiléhá k Berlínu, nemoci podlehla tři zvířata v chovu buvolů domácích, dalších 11 bude utraceno. Odborníci z této spolkové země na východě Německa nyní pátrají po původu nemoci. V okolí byla zřízena tříkilometrová ochranná a desetikilometrová monitorovací zóna.
„Pro všechny podniky živočišné výroby je to skutečně hospodářské riziko,“ uvedla braniborská ministryně zemědělství Hanka Mittelstädtová.
Podle německého veterinárního Institutu Friedricha Loefflera (FLI) byly v posledních letech za země bez slintavky a kulhavky považovány všechny státy EU. Pravidelně se nemoc vyskytuje v Turecku, na Blízkém východě, v asijských či jihoamerických zemích. „Nelegálně dovezené zvířecí produkty z těchto zemí představují neustálé ohrožení pro evropské zemědělství,“ uvedl FLI.
Institut rovněž připomněl velkou epidemii slintavky a kulhavky v Británii v roce 2001, kdy muselo být v zemi poraženo asi 6,5 milionu zvířat. Ohniska nemoci se tehdy objevila i v jiných evropských zemích, například v Nizozemsku či ve Francii.
ČTK