Slovensko opět umožnilo dodávat zvířata na jatka, částečně zmírnilo restrikce (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Slovenští farmáři z oblastí mimo ohniska nákazy slintavkou a kulhavkou mohou opět dodávat hospodářská zvířata na jatka. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí hlavního veterináře Slovenska Martina Chudého, který tak zmírnil restrikce zavedené minulý týden po potvrzení uvedeného vysoce nakažlivého onemocnění v chovech skotu na jihu Slovenska u hranic s Maďarskem.
Nově lze na jatka na Slovensku také ze zahraničí převážet skot, ovce, kozy, prasata a jiné sudokopytníky, které slintavka a kulhavka shodně ohrožuje. V platnosti naopak zůstal zákaz převozu uvedených zvířat ze Slovenska do zahraničí.
Původně plošný zákaz přepravy zvířat na jatka kritizoval bývalý slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon, podle něhož to způsobuje farmářům ekonomické škody, zatímco dovoz masa z Maďarska na Slovensko zůstal povolen. Nákaza byla na Slovensko podle slovenských úřadů zavlečena právě z Maďarska, kde místní úřady potvrdily slintavku a kulhavku asi před třemi týdny v jednom z chovů blízko hranic se Slovenskem.
Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu lidského těla, nástrojů či dopravních prostředků.
V platnosti zůstala mimo jiné omezení ohledně tranzitní přepravy vnímavých zvířat přes Slovensko, dále příkaz k uzavření zoologických zahrad a zákaz konání výstav a trhů s vnímavými zvířaty. Slovenské ministerstvo zemědělství dříve zakázalo vstup do lesů, a to v zájmu snížit riziko šíření slintavky a kulhavky, kterou se mohou nakazit i některá volně žijící zvířata.
Slovenské úřady si daly za cíl co nejrychleji utratit zvířata v chovech, kde se nákaza potvrdila. K původně třem ohniskům slintavky a kulhavky v úterý přibylo čtvrté. Celkově se v nich nachází kolem 3000 zvířat. Kromě toho by podle dřívějšího oznámení hlavního veterináře měla být utracena vnímavá zvířata rovněž v tříkilometrovém okruhu od ohnisek nákazy, a to i v domácích chovech. Kvůli nedostatečné kapacitě jediné slovenské kafilerie budou zvířata zakopávána zatím v jednom z vojenských areálů.
Slovensku v souvislosti s výskytem nákazy pomáhá Česká republika, Maďarsko a Rakousko. Česko zapůjčilo mobilní jatka a vyslalo na Slovensko dvě dekontaminační jednotky.
Vládní politici na Slovensku odmítli kritiku od opozice, že nedostatečně reagovali na potvrzení slintavky a kulhavky v Maďarsku. Podle ministerstva zemědělství Evropská komise potvrdila, že Bratislava přijala opatření proti slintavce a kulhavce včas a v souladu s pravidly EU.
ČTK