Mimořádná veterinární opatření v oborách na Moravě
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Ve všech sedmi moravských oborách spravovaných Lesy České republiky (Lesy ČR) podnik zavádí od pátku 28. března v souvislosti s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou (SLAK) a mimořádnými veterinárními opatřeními (MVO) vydanými Státní veterinární správou (SVS) bezpečnostní režim. Obdobný krok byl přijat i v dalších oborních chovech na Moravě.
Mimořádná veterinární opatření
SVS vydala 27. března MVO k ochraně území České republiky před nebezpečím zavlečení nákazy SLAK z Maďarska a Slovenské republiky. V dokumentu nařizuje chovatelům volně žijících sudokopytníků a dalších druhů zvířat vnímavých ke SLAK chovaným v oborách na území Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje a Jihomoravského kraje:
a) zajistit, aby do obor nevstupovaly nepovolané osoby, a označit zákaz vstupu na viditelném místě,
b) dodržovat opatření biologické bezpečnosti ke snížení rizika zavlečení SLAK do obor, a to zejména tím, že použijí zvláštní vyhrazený oděv a pracovní obuv, pro vstup do obory použijí obuv, která nebyla použita v jiném chovu vnímavých zvířat, byla očištěna a dezinfikována a při manipulaci se vnímavými zvířaty použijí jednorázové ochranné pracovní pomůcky,
c) zajistit u vjezdů do obor a výjezdů z obor dezinfekci dopravních prostředků,
d) zajistit v případě přemísťování vnímavých zvířat mezi oborami odběr vzorků od těchto zvířat a jejich vyšetření na SLAK.
Zákaz vstupu veřejnosti do oborních chovů
S ohledem na vydaná MVO je od pátku 28. března zakázán vstup veřejnosti do všech sedmi obor Lesů ČR v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Podnik ale zvýší dohled nad zvěří ve všech 35 svých oborách v celé republice (20 režijních a 15 pronajatých).
„V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo. Dezinfekční prostředky i pásy už podnik poptává. „Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme,“ dodal Dalibor Šafařík.
„Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, budeme rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře,“ uvedl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Zákaz vstupu byl vyhlášen i do moravských oborních chovů jiných vlastníků. Týká se například obory Hukvaldy na Frýdecko-Místecku, patřící Biskupství ostravsko-opavskému. Obora je významným turistickým cílem a její uzavření je špatnou zprávou pro obyvatele i podnikatele, kteří mají v obci Hukvaldy provozovny. ČTK to řekl hukvaldský starosta Luděk Bujnošek (Hukvaldy 20 + 10). Pokud by zákaz trval delší dobu, znamenalo by to problém i pro hrad Hukvaldy, řekl zástupce ředitele Muzea Beskyd Radomír Káňa. Obora hrad obklopuje ze všech stran, jiná cesta než přes oboru do něj nevede. Potíže bude mít i restaurace Na Procházce, která je v oboře.
Mluvčí biskupství Ondřej Elbel řekl, že se jako provozovatelé obory přizpůsobí všem nařízením. „Musíme se teprve seznámit se všemi kroky, které to po nás bude vyžadovat. Bude se jednat o nějaký dezinfekční práh při vstupu do obory a evidenci zvěře. Ale zvěř samozřejmě kontrolujeme, evidujeme, takže co se týče péče o zvěř, neočekávám velké změny. Jakmile nařízení přijde, zaměstnanci Biskupských lesů, kteří se o oboru starají, ho začnou naplňovat,“ konstatoval Elbel.
Podle www.svscr.cz, 27. 3. 2025, tiskové zprávy Lesů ČR, 28. 3. 2025, a ČTK, redakce