Rakousko zavádí preventivní opatření proti kulhavce, na Slovensko poslalo vojáky (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Rakousko vyhlásilo preventivní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do země. Dovoz dobytka bude podléhat přísnější kontrole, chovatele úřady vyzývají k dodržování nejpřísnějších hygienických standardů ve stájích nebo při transportech. Na Slovensko, kde se v úterý potvrdilo čtvrté ohnisko nákazy, dnes Vídeň poslala speciální dekontaminační tým rakouské armády, informovala rakouská média.
Těžiště vládních preventivních opatření teď podle serveru 5Minuten spočívá v informování příslušných profesních skupin, jako jsou veterináři, zemědělci nebo myslivci, a v posílení kontrol a zlepšení takzvané biobezpečnosti. Chovatelé zvířat byli naléhavě vyzváni, aby dodržovali nejpřísnější hygienické standardy.
Úřady rovněž jednají o posílení dopravních kontrol v blízkosti hranic. Dovoz zvířat do Rakouska podle webu 5Minuten podléhá přísné kontrole, transporty musejí být předem hlášeny veterinárním úřadům. Kromě toho platí zvýšené požadavky na přepravce zvířat a provozovatele jatek, zvláště pokud jde o čistění, desinfekci a karanténní předpisy.
Opatření se týkají zejména nejvýchodnější rakouské spolkové země Burgenland, která sousedí se zasaženým Maďarskem a Slovenskem. „Pokud dodržíme všechna opatření, můžeme minimalizovat riziko, že se slintavka a kulhavka rozšíří i v Burgenlandu. Kdyby k tomu přesto došlo, jsme připraveni: veterinární úřady na spolkové i zemské úrovni vypracovaly nouzový plán pro podezřelé případy a budou konat v těsné součinnosti,“ řekla podle televize ORF zástupkyně zemského hejtmana Anja Haiderová-Wallnerová.
V posledních týdnech do Burgenlandu podle dostupných informací nebyla ze Slovenska dovezena žádná jatečná zvířata.
Rakousko vyslalo na Slovensko 52 příslušníků armádní jednotky pro boj s katastrofami (AFDRU) v rámci příslušného unijního mechanismu. Ode dneška jsou tito vojáci s 18 vozidly a vybavením nasazeni na Slovensku, zhruba 40 kilometrů jihovýchodně od hraničního přechodu Kittsee-Jarovce, tedy v oblasti Dunajské Stredy, informovala ORF. Jejich úkol spočívá v podpoře místních zásahových jednotek ve snaze zabránit šíření nákazy, uvedlo rakouské ministerstvo obrany.
Dekontaminační tým AFDRU představuje podle rakouských médií jedinou certifikovanou složku v této oblasti v celé EU. Nasazen byl i při loňském propuknutí ptačí chřipky v Dolních Rakousích. „Zkušenost z tohoto nasazení umožňuje efektivní a kvalitativně hodnotné provedení požadovaných opatření na Slovensku,“ uvedlo ministerstvo.
Vysoce nakažlivá slintavka a kulhavka sice nepředstavuje přímé nebezpečí pro člověka, ale chovatelům zvířat může způsobit obrovské hospodářské škody. Postihuje výhradně sudokopytníky - skot, ovce, kozy či prasata.
ČTK