Myslivci dostanou za každého uloveného divočáka tisícovku (Českobudějovický deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Divočáky ničí africký mor prasat. Od června na Zlínsku našli 50 uhynulých kusů. Vyšetření potvrdila výskyt choroby u 30 z nich. V zamořené oblasti se zpřísňují pravidla pro domácí chovy prasat.
Těžké časy nastávají divočákům v celém Česku.
Myslivci by přemnožená divoká prasata nyní měli lovit bez ohledu na jejich věk a pohlaví.
Jen v okrese Zlín naopak platí úplný zákaz lovu divokých prasat, neboť by vyplašená zvěř mohla zaběhnout do větší vzdálenosti.
V přiléhajícím území ohraničeném dálnicemi D1 a D2 a státní hranicí se Slovenskem a Polskem bude naopak lov přemnožených divočáků povolen i s pomocí dosud zakázaných prostředků, třeba zaměřovačů na noční vidění nebo umělého osvětlení. Myslivci zde za každé ulovené divoké prase, jehož vzorek pošlou k vyšetření, dostanou odměnu tisíc korun - takzvané zástřelné.
"Motivace to je, ale ne přivýdělek. Není na to ani nálada," řekl předseda zlínského okresního mysliveckého spolku Zdeněk Hluštík.
V zamořené oblasti je zakázáno chovat prasata k domácí porážce, pokud chovatelé nezabrání jejich kontaktům s divočáky. Musí být ustájena bez výběhu, nesmějí je krmit zelenou pící, ani podestýlat slámou.
Nebudou-li to schopni zajistit, musejí do 31. července domácí prasata porazit a poté spotřebovat ve své domácnosti. Když povinnosti podcení, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun, firmám dokonce dva miliony korun.
František Ševců z Veselé na Zlínsku se novými opatřeními při chovu svého pašíka Bobíka již řídí. "Slámu mu nedávám, protože ani žádnou nemám. Výběh nemá, je zavřený jen ve svém chlívku. Okno je rovněž zavřené, aby k němu ani komár nevletěl," tvrdí chovatel. Chlívek má nově vybílený, u vstupu pro jistotu rozsypané vápno s chlorem kvůli možné nákaze.