Počet nakažených divočáků stoupá (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Na Zlínsku i nadále roste počet uhynulých divočáků, kteří jsou nakažená virem afrického moru prasat. Počet infikovaných zvířat se blíží ke třicítce.
"Proti úterý se počet vzorků, u nichž vyšetření potvrdilo africký mor prasat, zvýšil o čtyři. Ve všech čtyřech případech byla mrtvá těla nalezena v postižených katastrech," uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Dva kusy našli myslivci ve zlínské části Lužkovice, po jednom pak v Přílukách a v Kostelci.
Podle zástupců Státní veterinární správy bylo v zamořeném pásmu okresu Zlín dosud objeveno 47 uhynulých divokých prasat. Africký mor veterináři potvrdili u 29 z nich. "Ve třinácti případech bylo vyšetření negativní. Jeden případ zůstává vzhledem ke stupni rozkladu bez výsledku. U čtyř se na něj čeká," dodal Majer.
V souvislosti s aktuálním výskytem afrického moru prasat na Zlínsku upozorňuje SVS, že již téměř 15 let platí v České republice zákaz krmení prasat kuchyňskými odpady. Dodržování zákazu je jednou z důležitých zásad biologické bezpečnosti, která má zamezit tomu, aby se pro prasata smrtící nákaza dostala do chovů domácích prasat.
Nesahat, nezahrabávat
Veterináři také upozorňují občany, aby při nálezu uhynulého divokého prasete v zamořené oblasti jednali se zvýšenou opatrností a podle jasně daných postupů. "V žádném případě se podezřelého, uhynulého nebo při autonehodě usmrceného divokého prasete nedotýkat ani s ním jinak manipulovat. Je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost asi dva metry od uhynulého zvířete. Zároveň žádáme případné nálezce, aby oznámili krajské veterinární správě Státní veterinární správy místo nálezu nebo kontaktovali Hasičský záchranný sbor ČR, policii či městskou policii," poznamenal mluvčí Vorlíček.
Uživatelé mysliveckých honiteb musí nález uhynulého divokého prasete oznámit na krizovou telefonní linku krajské veterinární správy a dohodnout se s ní na dalším postupu. "V žádném případě není možné je zahrabávat na místě nálezu," upozornil Vorlíček.
Myslivci mají také podle SVS nárok na nálezné za objevené uhynulé kusy divokých prasat, a to ve výši jednoho tisíce korun.
První infikované divočáky našli myslivci po upozornění zdravotních sester 21. a 22. června u zlínské nemocnice. Veterináři vytvořili pásmo zamoření, které se nyní týká celého zlínského okresu. Vzhledem k nárůstu však není vyloučeno, že dojde k dalšímu rozšíření pásma zamoření.