Zkoušky na zbroják dostanou nová pravidla (Metro)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
O papíry na zbraň stojí čím dál více lidí. Když zkoušky neudělají, stěžují si na komisaře.
Zkoušky pro získání zbrojního průkazu budou mít od srpna nová pravidla. Vláda včera schválila nařízení, které zpřesňuje podmínky pro získání zkoušky odborné způsobilosti. Lidé si totiž často stěžovali, že hodnocení zkušebních komisařů nebylo dostatečně objektivní. Ke zkoušce na zbrojní průkaz se loni v Česku přihlásilo přes 27 tisíc lidí. V posledních letech zájem o zbraně raketově roste. Ještě v roce 2012 se ke zkoušce na zbrojní pas přihlásilo jen necelých 14 tisíc zájemců. Ne každý, kdo se ke zkoušce přihlásí, ji ale nakonec složí. "Lidé nejvíce chybují při praktické části zkoušky, například při bezpečné manipulaci se zbraní," řekl deníku Metro policejní poručík Martin Odradovec z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Sokolově. Zde se na zkoušky přihlásilo loni 155 lidí. Zbrojní průkaz jich nakonec získalo 90, z toho někteří až na několikátý pokus.
Podobně jako roste počet žadatelů o zbrojní průkaz, roste i počet těch, kteří si stěžují na postup zkušebních komisařů. Bývá to jako ve škole u učitelů - co u jednoho prošlo, druhý vyhodnotil jako nedostatečné. S nejasnými pravidly mají ale problém nejen neúspěšní žadatelé o zbrojní průkaz. "Rovněž roste počet stížností dozorujících příslušníků policie, kteří jsou přítomni průběhu zkoušek," píše se v důvodové zprávě nařízení. Změny ve vládním nařízení slibují, že budou pravidla v Česku sjednocena, mají být přehlednější a efektivnější. Obsahuje nové ustanovení, které se zabývá postupem zkušebního komisaře. Materiál například přesně stanovuje, co konkrétně je porušení pravidel bezpečnosti.
"Prst ruky na spoušti nebo v prostoru lučíku se považuje za porušení zásad bezpečné manipulace, s výjimkou případů, kdy je stisknutí spouště nezbytné k záměrnému provedení výstřelu," píše se v příloze vládního nařízení. Zkouška odborné způsobilosti má dvě části. První je písemný test, kde se ověřují teoretické znalosti. Navazující praktická část má ověřit znalosti bezpečné manipulace se zbraněmi či schopnost střelby žadatele na pevný cíl. Přihláška ke zkoušce, odměna pro komisaře a poplatek střelnici vyjdou na zhruba 2000 korun.
***
Zbraně slouží především k ochraně
V Česku mělo ke konci loňského roku zbrojní průkaz 300 307 lidí, což bylo o 8285 více než na konci roku 2015.
* V policejních registrech je zhruba 801 tisíc zbraní.
* Zbrojní průkazy jsou rozděleny do skupin. Nejvíce je držitelů pro skupinu E, tedy pro ochranu zdraví a majetku. Druhá nejčastější skupina je B (sportovní účely). Až třetí je skupina C (myslivci a lovci).
* Letos budou mít zkušební komisaři napilno. Platnost zbrojních průkazů končí v tomto roce čtvrtině držitelů.
* O nová oprávnění by mělo požádat 76 tisíc lidí. Pokud držitelé zbraní nestihnou podat žádost o obnovení průkazu včas, mohou o zbraně přijít.