Přihlásit

Olověné broky v přírodě škodí, bylo by dobré je zakázat, vyzývají ornitologové (ekolist.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ornitologové upozorňují na škodlivost olověných broků, které se používají při lovu ptáků. Současná legislativa jejich používání částečně omezuje, podle ornitologů je nyní načase vyzvat Evropskou agenturu pro chemické látky, aby olověné broky zakázala úplně. Agentura totiž k tématu otevřela tzv. veřejnou konzultaci. Vyjádřit se v ní může každý.

Jak uvádí Česká společnost ornitologická, v Evropě otráví olovo odhadem kolem milionu ptáků ročně. Vysoká dávka olova vede rovnou k úhynu. Pokud se jedinci dostane do těla malé množství olova, nemůže pták trávit potravu, nepracuje mu dobře srdce, olovo ochromuje jeho nervovou soustavu, narušuje mu rozmnožování.
Ornitologové upozorňují, že neexistuje žádná minimální dávka. Olovo škodí v jakémkoliv množství. Nejvíce zasahuje dravce a vodní ptactvo. Mezi opeřence ohrožené častými otravami olovem patří i ikonické druhy jako je orel mořský, labuť malá nebo plameňák růžový. Problém s jedovatým olovem se ale netýká pouze ptáků - olovo je totiž stejně nebezpečné i pro člověka.
Jak se olovo do přírody dostává? Pro volně žijící živočichy jsou zásadními zdroji olověné střelivo a rybářské zátěže (olůvka). Do těla zvířete se pak dostávají konzumací broků a olůvek, což způsobuje přímou otravu, nebo z kontaminované vody, půdy nebo kořisti, což vede k nepřímé otravě.
V současnosti se omezení používání olova v ČR alespoň částečně věnuje pouze zákon č. 449/2001 Sb. o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, který v § 45, odst. 1, písm. w uvádí: "Zakazuje se . používat olověné brokové náboje k lovu vodního ptactva na mokřadech"; s platností od 31. 12. 2010.
Vymáhání zákazu podle ornitologů komplikují dva zásadní problémy. Prvním je definice mokřadu, za který Ministerstvo životního prostředí považuje všechna mokřadní stanoviště dle definice Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva (tzv. Ramsarská úmluva, jejíž smluvní stranou je ČR od roku 1990), ale Ministerstvo zemědělství pouze mokřady uvedené na Seznamu mokřadů mezinárodního významu (v ČR v současnosti je to pouhých 14 lokalit). V praxi se tedy olověné broky při lovu používají dál i v některých mokřadech a na otravu olovem tak umírají další a další ptáci.
Evropská agentura pro chemické látky otevřela veřejnou konzultaci k používání olověných broků při lovu v celé Evropské unii. Cílem návrhu je omezit používání olova a jeho sloučenin v nábojích (obsahujících olovo v koncentracích vyšších než 1 % hmotnosti) pro střelbu z brokovnice v mokřadech nebo na místech, kde by se náboje mohly do mokřadu dostat.
"Z reálné situace v Česku ale víme, že omezení zákazu pouze na mokřady problém neřeší. Jediná cesta, jak zabránit otravám ptáků a vlastně celého životního prostředí, je úplný zákaz používání olova při lovu, nejen v mokřadech, ale i na suchozemských stanovištích," stojí na webu České společnosti ornitologické. Podle ornitologů existuje vhodných bezolovnatých alternativ celá řada a jsou dostupné i na našem trhu. Podle nich může být vzorek Dánsko, kde se bez olova loví řadu let.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.