Přihlásit

Velká genetická mapa ukazuje evoluci psů (sciencemag.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Vědci z National Institutes of Health publikovali v Cell Reports studii, která je založena na srovnání genomu celkem 161 moderních psích plemen. Má jít o práci, která zahrnuje dosud vůbec největší množství těchto dat.
Několik zajímavostí, které měly z genetického srovnání vyplynout:
- Američtí psi jsou převážně evropského původu, některá plemena (peruánský naháč) jsou ale zřejmě alespoň částečně i potomky psů indiánských.
- Řada plemen má původ ve viktoriánské Anglii (to se tedy vědělo i bez zkoumání genů), kdy došlo kromě zlidovění chovu psů pro radost také k rozšíření ručních střelných zbraní. Přitom lidé vyšlechtili plemena pomáhající lovci s puškou, např. setry a retrívry.
- Navzájem příbuzná si jsou plemena z Blízkého východu i z východní Asie.
- Pastevečtí psi žádný společný původ nemají, různá plemena byla šlechtěna nezávisle na sobě, ostatně i pasou různým způsobem (poznámka: viz i to, jak se mnohdy rozlišují psi ovčáčtí, pastevečtí, honáčtí atd.). Psi vyšlechtění pro pasení se každopádně využívají už celá tisíciletí.
- Chovatelé psů většinou ochotně spolupracují a poskytují vzorky DNA k sekvenování, nicméně i tak prý ještě asi polovina psích plemen sekvenována nebyla vůbec. Na americkém National Institutes of Health stále pokračuje Dog Genome Project věnovaný právě tomuto tématu.
Autoři tohoto i jiných podobných výzkumů uvádějí, že výsledky nejsou pouze zajímavé, ale příslušné informace mají význam i pro veterinární medicínu. Genetickou příčinu má celá řada psích chorob. Některé choroby, jako jsou určité typy rakoviny, epilepsie nebo diabetu, by navíc mohly mít obdobnou příčinu u psů i u člověka.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.