Přihlásit

Brutální pronásledování ptáků pokračuje (plzenskenovinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Policie převzala od specializované terénní jednotky České společnosti ornitologické další nálezy mrtvých dravců s důvodným podezřením na otravu.

ČSO hlásí další dravce zabité karbofuranem. S mrtvým luňákem hnědým, poštolkou obecnou a káněmi lesními už počet otrávených dravců přesáhl jen za tento rok dvacítku. Traviči berou prostřednictvím otrávených nástrah velmi brutálním způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců. Nezbývá než doufat, že dopadení a exemplární potrestání pachatele budou brzy následovat.

Specializovaná "psí jednotka" České společnosti ornitologické, která pátrá po otrávených nástrahách a jejich obětech, je doslova v jednom kole. Minulý týden vyjížděla na Kroměřížsko k nahlášenému případu mrtvého luňáka s podezřením na otravu.

"Luňáka hnědého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, jsem nalezla v typické poloze pro otravu, ještě s kořistí v pařátech. Prohledala jsem okolí nálezu a Sam mi poblíž označil místo, kde jsem našla mrtvou poštolku a několik drobných pěvců. Aby toho nebylo málo, nedaleko jsem našla káni lesní," popisuje hrozivou scénu psovodka Klára Hlubocká z ČSO.

Vzápětí už jednotka mířila k hlášené otrávené návnadě na Benešovsko. "Nálezce nás upozornil na zbytky husy domácí, která fungovala patrně jako otrávená návnada. Kolem ní jsem pak našla celkem čtyři mrtvé krkavce," uvádí k nálezu Hlubocká. Další případ byl pak hlášen na Pardubicku. "Nalezla jsem zbytky dvou kání. Pod oběma těly byl mrtvý hmyz a obě ležela v pozici typické pro otravu karbofuranem - se zaťatými pařáty a křečovitě rozevřenými křídly," konstatuje Hlubocká.

Zjištěné případy byly vzápětí předány Policii ČR. Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO dodává: "Nález uhynulých ptáků je prvním krokem. Na naši práci musí navázat zodpovědný přístup vyšetřovatelů, především Policie České republiky, v jejichž kompetenci je dopadení pachatelů."

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a působí proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků, jako je pokládání želez, zástřely nebo likvidace hnízd, i stovky otrav.

Náhodně zjištěné případy jsou přitom pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. Právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech zřízením specializované terénní jednotky - psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívra Sama v rámci projektu PannonEagle Life. Inspirovala se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.

Plzenskenovinky.cz informoval Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.