Přihlásit

Lávku v archeoparku posunuli kvůli ptákům (Hodonínský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Archeoparku Mikulčice-Kopčany by měla pomoct dostat se do seznamu světových památek UNESCO i lávka přes řeku Moravu. Velkomoravská aglomerace by tak měla být opět sjednocená.

Archeopark Mikulčice-Kopčany spojí lávka přes řeku Moravu. Ta se bude muset posunout o pár metrů dál, než se původně plánovalo. Kvůli chráněným ptákům. Lávka propojí dvě lokality, které podávají významné svědectví o životě Slovanů. Archeopark tak získá větší naději, že se celý dostane na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zájem o projekt, díky kterému se přemostí břehy Moravy na území Mikulčic a slovenských Kopčan, potvrdili už koncem roku 2008 představitelé Trnavského a Jihomoravského kraje Zdenko Čambal a Jan Letocha.
"Rušivým momentem celého projektu může být řešení majetkoprávních nesrovnalostí na obou březích Moravy," upozornil však na jedno z úskalí, která provázela více než dva roky stará jednání, tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.
Nakonec projekt narušilo něco úplně jiného. Lávka se musela posunout kvůli hnízdištím některých ptáků. "Původní projekt nebyl šťastně řešený. Vedl přes Přírodní rezervaci Skařiny, kde jsou kolonie volavek, čápů a některých druhů dravců. Cykloturistický ruch začíná hned, jak sleze sníh. Předpokládáme, že trasu bude využívat spousta lidí a že by pak jezdili přímo pod hnízdy těchto ptáků," přiblížil připomínky České ornitologické společnosti ornitolog Karel Šimeček.

O800 metrů dál
Podle nového návrhu se tak lávka posune. "A to po proudu řeky Moravy asi osm set metrů od historické trasy Velkomoravské cesty. Toto řešení akceptovali všichni partneři projektu," uvedl podpředseda Trnavského samosprávného kraje Zdenko Čambal.
V současnosti pokračují jednání mezi zástupci sousedních krajů ohledně nastavení podmínek veřejného výběru dodavatele projektové dokumentace přemostění. "Ukončení projektu předpokládáme v prosinci příštího roku," upozornil Čabal.
Celkové náklady na osmdesát metrů dlouhou lávku včetně přístupových cest pro nemotorovou dopravu a pěší turistiku by se měly vyšplhat na deset milionů korun.
"Význam lávky nespočívá jen v podpoře turismu, i když ta je pochopitelně důležitá, protože lávka znatelně zkrátí cestu z Mikulčic do Kopčan. Lávka má však i svůj historický význam," uvedla ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková. Upozorňuje zvláště na to, že archeologické výzkumy na slovenské straně řeky Moravy prokázaly, že raně středověké osídlení v katastru obce Kopčany patřilo k mikulčické sídelní aglomeraci.
"Nové poznatky z výzkumu kostela svaté Markéty Antiochijské u Kopčan a jejího okolí odhalily tento kostel jako jedinou dosud stojící velkomoravskou stavbu a znamenaly novou motivaci pro československou spolupráci v této oblasti," připomněla Chovančíková s tím, že tato spolupráce vyústila právě v podání společné česko-slovenské nominace archeoparku na zápis do světového dědictví UNESCO.
"Lávka bude znamenat faktické propojení obou lokalit a posílení nadějí na úspěch společného československého projektu při jeho posuzování," dodala ředitelka Masarykova muzea.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.