Vzhůru do divočiny (5plus2)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Novinkou letošních výprav do zakázaných míst bude okolí Horské Kvildy
ŠUMAVA
Podívat se na nedotčená místa Šumavy, kam je vstup běžně zakázán, to láká mnohého turistu. I proto jsou velmi oblíbené výlety v rámci projektu Průvodci divočiny, který už několik let organizuje Národní park.
Zájemci se mohou v doprovodu specializovaného průvodce těšit na návštěvu nejrozsáhlejších území v Národním parku Šumava. Ta dodnes zůstala domovem zvířat, která byla odjinud lidskou civilizací již vytlačena. Vyskytují se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů i rostlin.
Letošní novinkou jsou výpravy na Horskou Kvildu a do okolí řeky Řasnice. Registrace na jednotlivé termíny těchto výprav odstartuje 23. května v devět hodin. Zatímco v začátcích bylo k dispozici pouze sedm tras, v současné době jich je možné navštívit už třicet.
O divočinu je rok od roku větší zájem. "Zatímco v roce 2008 průvodci se zájemci vyráželi ve 41 termínech, letos je termínů už 140. I to svědčí o tom, jak cesty do divočiny lákají," říká koordinátor průvodců Josef Štemberk.
Kdo se na výpravy přihlásí, musí se řídit přísnými pravidly. Aby se mohly cesty za šumavskou divočinou vůbec uskutečnit, je nutné získat výjimku ze základních ochranných předpisů, která ovšem přesně stanovuje podmínky vstupu. Striktně jsou dané termíny, průběh tras i počet osob ve skupině. "Z těchto důvodů je kapacita doprovodů omezená, konají se za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné," varuje web Národního parku Šumava.
Místa, která je díky projektu možné výjimečně navštívit, se nacházejí v první zóně parku. Aby na Šumavě zůstala příroda i pro příští generace zachovaná neporušená, je nutné ponechat co nejvíc rozsáhlých území bez vlivu člověka.