Nedostupná Šumava na vlastní kůži. Jak si projít zakázané oblasti (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vydat se s průvodcem na jinak nepřístupná místa Národního parku Šumava bude letos zase jednodušší.
ŠUMAVA
Na nepřístupná místa kaňonu řeky Křemelné, k vodopádu Bílá strž, ale i na šumavské pláně nebo stezku podél řeky Řasnice. Na všechna tato místa se mohou letos vydat návštěvníci Národního parku Šumava. Oblíbený program, při kterém průvodci zavádí malé skupinky turistů na jinak zapovězená místa v srdci divočiny, bude letos pokračovat již po desáté. Celkem nabídne už třicet možných tras, v začátcích jich bylo přitom jen sedm.
"Zatímco v roce 2008 průvodci se zájemci vyráželi ve 41 termínech, letos je termínů už 140. I to svědčí o tom, jak cesty do divočiny lákají," říká koordinátor průvodců Josef Štemberk.
Právě trasa, která vede k řece Křemelné, je jedinou, jež se od spuštění programu udržela beze změn. Další místa přibývají kvůli stoupajícímu zájmu turistů o neporušenou přírodu, kam se lidé smějí pod dohledem strážců parku vydat třeba jen několikrát do roka, aby nerušili vzácná zvířata nebo například příliš často nesešlapávali vzácné rostliny.
Letošní sezona například nabídne i možnost začátku vybraných tras z Horské Kvildy a rozšíří se také nabídka dvoudenních výprav. Ty zájemce zavedou z českého území i do sousedního Národního parku Bavorský les. Do programu je nutné se registrovat, podmínky národní park zveřejní na webových stránkách www.npsumava.cz.
Noční záběry vlků
Ne všichni návštěvníci však touží po přímém kontaktu s divočinou. Na nepřístupná místa se navíc mohou vydat jen fyzicky zdatní odvážlivci, cesty totiž vedou většinou poměrně náročným terénem.
I z toho důvodu patří mezi oblíbené atrakce národního parku místa, kde se s přírodou mohou lidé seznámit tváří v tvář nedaleko oblíbených turistických destinací. Jsou to především centra šumavského zoologického programu. Mezi nejoblíbenější patří areál sovích voliér v Borových Ladech, který je otevřený vždy od 1. května do konce září. Celoročně pak fungují dvě návštěvnická centra, která turistům přibližují život velkých šumavských savců. Ve výbězích u Kvildy to jsou jeleni a pár rysů ostrovidů, centrum u Srní pak láká na vlčí smečku. Dominuje mu unikátní dřevěná lávka, z níž mohou lidé pozorovat vlky z výšky několika metrů nad zemí.
Obě centra jsou zařízena bezbariérově, aby kontakt se zvířaty byl dostupný i hůře pohyblivým návštěvníkům. "Kromě toho jsou vybavena také speciální technikou, která umožňuje pomocí kamer zprostředkovat dění ve výbězích přímo do hlavních budov. To se hodí třeba za velmi špatného počasí," říká mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Novinkou na Srní je speciální videokamera, která snímá dění v tříhektarovém výběhu i v noci. Ta už je nainstalovaná a zatím nahrává materiál. "Noční záběry budou barevné a jejich součástí bude i zvuková stopa. Po sestříhání materiálu vznikne film, jehož prostřednictvím budou moci lidé sledovat noční život smečky přímo ve výběhu. Ten je přitom u vlků v mnoha ohledech ještě zajímavější než život ve dne," říká vedoucí návštěvnického centra Jiří Kec.