V Beskydech je třináct rysů, na slovenské straně i medvěd (Zlínský ndeník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Do mapování velkých šelem se zapojilo 75 ochránců přírody.
Beskydy
Třiatřicáté mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo trend posledních let - počty těchto vzácných zvířat stagnují. Uvádějí to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, kteří mapování každoročně organizují.
Sčítání šelem se na konci února zúčastnilo 75 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Poznatky z terénu porovnali se záznamy z fotopastí, které má k dispozici Hnutí DUHA.
Hodnocení dat z fotopastí ukázalo, že v zimě se v Moravskoslezských Beskydech a v Javorníkách včetně slovenské strany obou pohoří pohybovalo 13 samostatných rysů a minimálně 7 koťat. Včetně zvířat, která trvale žijí na slovenské straně pohoří. Ve Vsetínských vrších ochránci přírody od podzimu žádného rysa nezaznamenali. V CHKO Beskydy a jejím širším okolí se ale objevilo několik samostatných vlků. Ve slovenské části Javorníků ochránci v zimě také opakovaně zaznamenali výskyt medvěda. Pravděpodobně tu zimoval.
Nálezy starších i čerstvých pobytových znaků rysů (stopy, trus, moč, chlupy, kořist) při letošním mapování potvrdily výskyt rysů v tradičních lokalitách v západní části CHKO Beskydy (Veřovické vrchy, Radhošť, Kněhyně, Čertův Mlýn, Smrk, Trojačka, Lysá hora, Travný) a v Javorníkách (Makyta).
Ve východní části CHKO se pohyb rysa nepotvrdil, ačkoliv tam mají srovnatelné podmínky.
Výskyt vlka dokládají stopy v horách kolem československé hranice, ve Vsetínských vrších a v oblasti Kněhyně a Smrku.
Podle koordinátora programu ochrany velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala se například rysi v posledních letech pravidelně rozmnožují a jejich počty jsou relativně stabilní. Rovnováha je však křehká.
"O osudu mladých rysů, kteří se osamostatňují, nemáme skoro žádné informace.
Zároveň jsou rozsáhlé oblasti v Moravskoslezských Beskydech a Vsetínských vrších, kde se rysi nevyskytují vůbec nebo jen sporadicky.
Vlci a medvědi jsou na území chráněné krajinné oblasti také za- tím spíše vzácnými návštěvníky," zhodnotil Kutal. "Největší hrozbou pro velké šelmy je pytláctví a doprava, která ohrožuje zejména mladá nezkušená zvířata," upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.
Velkou nevýhodou je pro rysy, vlky a medvědy také mimořádná hustota sítě lesních cest v beskydských horách a s tím související velký pohyb lidí i motorových vozidel.
Při mapování šelem narazili ochránci na řadu dalších vzácných živočichů, například vydru říční, bobra evropského nebo ledňáčka