Kunštátský zámek opět střeží pětice dvacateráků (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Průčelí zámku v Kunštátě na Blanensku po půlroční přestávce opět zdobí pětice hlav jelenů dvacateráků. Tuto netradiční ozdobu získala známá památka v šedesátých letech 19. století. Jsou nejen symbolem vznešenosti, ale také připomínají, že jeho někdejší majitel byl vášnivý lovec a majitel hned sedmi honiteb. Kdysi po něm zbylo 4500 trofejí.
"Pět litinových hlav jelenů sice neodmyslitelně patří k zámku, na jeho fasádu na Čestném dvoře se ale dostaly zcela náhodou," řekl Právu kunštátský kastelán Radim Štěpán. Objekt měl totiž před 150 lety problémy se statikou. Architekti se to tehdy rozhodli vyřešit tím, že jej obepjali a stáhli kovovými lany. Jenže na dvoře bylo na fasádě vidět zakončení těchto lan.
Majitel zámku, Kuno, svobodný pán Honrichs, požádal o pomoc umělecké kováře. Ti mu v železárnách ve Štěpánově nad Svratkou odlili hlavy jelenů. Každý z nich je jiný. "Každý má jinou grimasu, jiné paroží. Právě pod nimi jsou ukryta ukončení táhel," uvedl kastelán.
Hlavy nechali loni památkáři sejmout a odvézt do restaurátorských dílen. Byly v nich totiž praskliny. Po základní údržbě se podařilo odborníkům obnovit původní povrch těchto předmětů z umělecké litiny. Výzkum ukázal, že před přibližně 150 lety byl povrch vytvořen, aby hlavy jelenů vypadaly tak, že byly vytvořena nikoli z litiny, ale z bronzu.
"Jeleni jsou nyní největší připomínkou lovecké vášně pana Kuna, který byl posledním z rodu Honrichsů. Většinu života prožil na honech ve svých oborách," doplnil Štěpán. Z obrovského množství loveckých trofejí, které po sobě zanechal, se jich doposud zachovalo 450. Ty nyní zdobí chodby kunštátského zámku. Zbytek byl po znárodnění objektu spálen na zahradě.
Památkáři zpřístupnili zámek v Kunštátě veřejnosti v roce 2005. Do té doby v něm sídlil Moravský zemský archiv. Ročně objekt navštíví 10 000 lidí. Zájem o tuto památku stále vzrůstá. Odborníci v něm před časem objevili mimořádně vzácné středověké fresky.