Přihlásit

Komu patří srna? Musel rozhodnout soud (Olomoucký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Myslivce z Dubu nad Moravou vyloučili ze spolku. Šel k soudu

Dub nad Moravou
Z lesa odnesl srnu, kterou ulovil někdo jiný. Jaroslava Němce za to v říjnu 2015 vyloučili myslivci v Dubu nad Moravou ze svých řad. Spolek mu odebral povolení k lovu a odepřel výkon myslivosti v honitbě. Němec je přesvědčen, že neprávem.
Tvrdí, že spolek se jej chtěl zbavit. Dal ho proto k soudu. Dožadoval se odškodnění za to, že jinde musel za lov platit. Peníze chtěl také za brigády i krmení pro speciálně cvičeného psa. Okresní soud v Olomouci včera žalobu zamítl. Jaroslav Němec seděl na stoličce v lese, když jeho kolega z Mysliveckého spolku Dub nad Moravou střelil na srnu. Zvíře zasáhl a postřelená srna zmizela v houští.
"Už byla pokročilá doba, tak se rozhodl, že srnu dohledá ráno," vzpomínal na večer předseda spolku Zdeněk Ježák.
"Pan Němec, aniž by vylezl a něco řekl, ráno, ještě za soumraku, šel na místo a srnu si přivlastnil," popisoval.
Spolek se kauzou zabýval a nakonec členská schůze rozhodla, že Němec pochybil a myslivce vyloučila. "Každá ulovená zvěř se má hlásit hospodáři nebo předsedovi. Nic nenahlásil.
Má zkoušku z myslivosti a měl by snad vědět, co se má a nemá," dodal Zdeněk Ježák.
Myslivec je přesvědčen, že nic protiprávního neudělal. "Našel jsem srnu druhý den v lese. Vzal jsem ji domů a dotyčnému poslal SMS. Střelec na to nijak nereagoval," bránil se Jaroslav Němec. "Proč postřelenou srnu nedohledal, ale nechal ji tam do rána? Kdo porušil povinnost? Když jsem ji našel, byla nepoužitelná. Pustily se do ní lišky," zlobil se.
Podle předsedy spolku textová zpráva lovci skutečně přišla. "Stálo v ní něco v tom smyslu, že myslivecké právo mu tam zanechal. V osm ráno tam našel játra, ledviny a srdce..," uvedl Zdeněk Ježák.
Němec dal spolek k soudu. Za podle něj neoprávněné vyloučení požadoval náhradu škody v celkové výši 46 400 korun, která mu vznikla odebráním povolení a odepřením výkonu myslivosti v domovském spolku.
"Do myslivosti jsem investoval 100 tisíc korun! Jen puška mě stála 15 tisíc. Myslivost mohu vykonávat jen v omezené míře v cizích honitbách formou společných honů. Všechno si tam musím platit," zlobil se Němec.
U soudu neuspěl.
Soudkyně Jaroslava Jechová žalobu zamítla. "Neprokázal, že by byl vyloučen protiprávně a částky nedoložil doklady, pouze tvrdil, že mu vznikla uvedená škoda. Soud vůbec nemá za prokázané, zda se zúčastnil lovů v cizích honitbách a jaké mu v této souvislosti vznikly náklady," odůvodňovala soudkyně.
Odškodné, které požadoval, zahrnovalo nejen náklady na hony v letech 2015 a 2016, ale i nárok na zvěřinu, kterou Němec musel uhradit, neproplacené brigádnické hodiny a výživné na loveckého psa. "Co je to za požadavky? Už nebyl členem.
Kdybych sedl na letadlo a v Kanadě lovil medvěda, to budu chtít taky zaplatit?" kroutil hlavou předseda dubského spolku. Rozsudek okresního soudu není pravomocný. Němec se může odvolat.

Lovecké právo Pojmem "lovecké právo" se rozumí jedlé vnitřnosti spárkaté zvěře (droby). Náleží k nim jazyk, srdce, plíce, játra, slezina, ledviny, popřípadě tuk (běl), který lze rukou oddělit. Patří podle tradice střelci, který zvěř ulovil a vyvrhl. Jestliže však kus vyvrhoval lovecký průvodce, náleží lovecké právo jemu. Hlava s trofejí se obvykle ponechává střelci. Zdroj: imyslivost.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.