Přihlásit

Výskyt tularemie na Českokrumlovsku (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jihočeská veterinární správa zjistila u uhynulého zajíce na Českokrumlovsku tularemii. Nemoc se může přenést i na člověka. V minulosti se na jihu Čech tularemie objevovala na Prachaticku a Strakonicku. Veterináři oblast, kde se nyní nákaza vyskytla, budou tři měsíce pozorovat, lokalita podléhá přísnějšímu režimu. Novinářům to řekl minulý týden ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
"Uživatelům zasažené honitby byl nařízen zákaz uvolňování zajíců do oběhu, odchyt zajíců v ohnisku v ochranném pásmu a povinnost odevzdávání a následného vyšetření všech uhynulých kusů zaječí zvěře," uvedl Kouba. V minulosti zajíců ve volné přírodě ubývalo, v poslední době se ale trend změnil. "Jsou oblasti, kde se začínají vyskytovat více," podotkl ředitel. Tularemie zajíců je nebezpečná nákaza přenosná na lidi a zvířata, jejímž původcem je mikroorganismus kmene Francisella tularensis. Vyskytuje se u zajíců a volně žijících hlodavců. Přenašečem tularemie je hmyz sající krev a drobní hlodavci. Přenos mezi jednotlivými druhy zprostředkovávají různí členovci, především klíšťata. Snadno onemocní také lidé, kteří se nakazí přímým kontaktem při manipulaci s nakaženou zvěří nebo nadechnutím infikovaného prachu nebo aerosolu. Nemoc se muže projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou, atypickým zápalem plic. Po infekci poraněním vznikají vředovité změny na kůži a zduření, případně zhnisání mízních uzlin.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.