Nehod se zvěří opět přibývá (Liberecký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
O kolize zejména se srnčí zvěří a divočáky v současné době není nouze. Řidiči by proto měli dbát zvýšené opatrnosti.
Liberecký kraj
Jen za uplynulý víkend došlo na Českolipsku k desítce dopravních nehod se zvěří. V celém Libereckém kraji se od začátku letošního roku se zvěří střetlo už 35 řidičů.
Za loňský rok policisté v kraji evidovali 703 srážek se zvěří, o 51 více než v roce 2016. Faktorů, proč těchto nehod přibývá, je velké množství.
"Může se jednat o nepozornost řidiče, klimatické podmínky, vlivy počasí, denní a noční dobu, migrační trasy zvěře, ale také třeba i fakt, že vozidel na našich silnicích přibývá a síť dopravní infrastruktury se zvětšuje. Ubývá tak přirozených ploch, na nichž může zvěř v klidu přebývat," popsal krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Podle něj jsou divoká zvířata nucena putovat, migrovat za potravou a v neposlední řadě vyhledávají klid. Při svém pohybu tedy chtě nechtě musí překonávat četné nástrahy v podobě silnic, ale také železnice.
SRNČÍ A PRASATA
Mimo městských zón končí pod koly automobilů nejčastěji divoká prasata a srny. V centru měst dochází ke karambolům se zajíci či s domácími zvířaty.
VYSOKÉ ŠKODY
Střety se zvěří jsou jen výjimečně fatální, častá jsou ale vážná zranění a vysoké škody. Hmotná škoda při dopravních nehodách se zvěří za rok 2017 v Libereckém kraji přesáhla dvacet milionů korun, a zvýšila se tak oproti předchozímu roku o téměř tři a čtvrt milionu korun.
Nejnebezpečnější jsou vždy časné ranní a podvečerní hodiny. Kromě zimního času i období jara a podzimu.
"Srny vidím na své trase prakticky každý den. Sice se snažím neustále předvídat, ale jsou tak nevyzpytatelné, na silnici skočí náhle, že se bojím chvíle, kdy nestihnu zastavit," svěřila se řidička Alena Pokorná.
Jak radí odborníci, před srážkou se zvěří by řidič neměl podléhat panice.
"Pokud již nemůžete střetu se zvěří zabránit, je mnohem bezpečnějším způsobem držet pevně volant a udržovat vůz ve směru jízdy. Nedoporučujeme nebezpečnými a zbrklými manévry náhle směr jízdy měnit. Raději se připravte na to, že ke střetu se zvířetem může dojít," radí policista Vojtěch Robovský.
NAHLÁSIT MYSLIVCŮM
Účastník nehody by se neměl snažit poraněné zvíře odklízet ze silnice sám.
Srážka se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení nehody policii se o tento úkon postarají policisté.