Hejtman: Prasata je třeba střílet, chytat i trávit (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Hrozba dalšího šíření afrického moru je kvůli migraci divokých prasat velká. Dá se jí čelit jedině tak, že se sníží stavy černé zvěře na minimum. Je třeba ji střílet, chytat do klecí, případně trávit, zkrátka použít všechny možné prostředky.
Několik měsíců jsme nákazu drželi v ohrazené zóně, pachové a elektrické ohradníky se podle mě osvědčily. Do té doby, než se nákaza začala šířit za ohrazení, jsme tam měli všechna divoká prasata vystřílet, což se bohužel nepodařilo.
Chtěli jsme prasata i trávit, ale ministerstvo životního prostředí nám to zakázalo, zatímco v jiných státech, kde mají stejný problém, otrávené návnady používají. Ministerstvo namítalo, že se mohou otrávit i jiná zvířata.
Myslím si ale, že když už bylo zřejmé, že se divočáci nestihnou vystřílet, měly se povolit návnady. To však už nebylo v naší kompetenci. To, že se do Česka může dostat africký mor ještě i přirozenou cestou, také hrozí, když si vezmete, jak moc rozšířený je třeba v Polsku. Migraci se nedá zabránit.
Jediné štěstí vidím v tom, že tato nákaza nepostihuje lidi. Může ale hrozit, že se po jejím větším rozšíření nařídí likvidace chovů domácích prasat a pak bychom museli rok čekat, než se budou moci chovy obnovit. Způsobilo by to národohospodářské škody.
Jestliže někdo říká, že jsme měli území s nákazou hermeticky uzavřít, tak je třeba si uvědomit, že takové oplocení by muselo mít podezdívku. A to už se pomalu blížíme Velké čínské zdi.
Je to taková vojenská představa lidí, kteří s problematikou nemají zkušenosti. Navíc náklady by byly neadekvátně vysoké.
Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz