Oblast nákazy rozšířena (Zemědělec)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Veterináři minulý týden rozšířili vysoce rizikovou oblast nákazy africkým morem prasat na Zlínsku o katastry čtyř obcí a místních částí. Nařídili rovněž všem obcím Zlínského kraje vyhotovit soupis chovů domácích prasat. Vyplývá to z nově přijatých mimořádných veterinárních opatření kvůli šíření této nákazy, která Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila na své úřední desce.
Podle nových opatření vyhotovené soupisy jsou následně obce povinny odevzdat krajské veterinární správě do 7. února. Za nesplnění nebo porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám a podnikatelům až do dvou milionů korun. Podle nařízení budou muset neregistrovaní chovatelé z katastrů Zlín - Jaroslavice, Zlín - Kudlov, Lípa a Želechovice nad Dřevnicí do 31. ledna porazit všechna domácí prasata.
Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy ČR (SVS) uvedl, že porážka se bude týkat spíše jednotek než desítek kusů prasat domácích. "Jejich přesný počet se dozvíme ze soupisu všech hospodářství s chovem prasat," řekl Majer. Soupis musejí čtyři dotčené obce a místní části vyhotovit do 15. ledna a do 17. ledna odevzdat krajské veterinární správě.
Od 1. února budou mít chovatelé z uvedených katastrů, kteří nemají své chovy zaregistrovány podle takzvaného plemenářského zákona, zakázáno chovat prasata domácí. Ve stejné oblasti bude povolen individuální odlov prasat pouze se souhlasem krajské veterinární správy, a to na základě předchozí písemné žádosti. Za porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám nebo podnikatelům až dva miliony korun.
Na Zlínsko by se také měli vrátit policejní lovci. Přímo v oblasti, kde se uhynulá prasata našla, budou podmínky lovu zpřísněny nebo bude zakázán, aby ze zóny prasata nevybíhala ven.
Lovit se tak bude v okolí. Policejní odstřelovači lovili divočáky ve vysoce rizikové oblasti od října do prosince, zastřelili 141 prasat.,V oblasti zůstává odhadem kolem deseti kusů černé zvěře. Podařilo se nám splnit cíl, tedy snížit její populaci na minimum. Policisté a myslivci odvedli vynikající práci," sdělil ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík. Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeňka Hluštíka by se však policie při odstřelu divočáků neobešla bez pomoci myslivců. "Měli výsledky, to je bez debaty. Na posedy a kazatelny je ale rozváželi myslivci, kteří také vybraná místa zakrmovali. Pomáhali jsme jim i s orientací v terénu. Policisté od nás dostali veškerý servis, bez něj by tak úspěšní nebyli," řekl Hluštík. Pakliže budou odstřelovači v zásahu na Zlínsku pokračovat, myslivci podle něj budou muset policisty znovu doprovázet.
Všechna přijatá opatření podle Majera souvisí s potvrzenou nákazou u sedmi uhynulých divočáků, kteří byli na konci roku nalezeni v katastrech Lípy a Zlína -Kudlova. Africký mor prasat se tak poprvé rozšířil mimo původní vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky, která zabírala zhruba 57 kilometrů čtverečních.
V okrese Zlín veterináři k minulému týdnu potvrdili africký mor prasat u 198 z 318 nalezených uhynulých divočáků. Až na sedm zmiňovaných kusů spadaly všechny případy do oblasti lemované ohradníky. Dalších 62 uhynulých divočáků bylo nalezeno na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Vsetínsku, chorobu neměl ani jeden z nich. V takzvané červené zóně, ke které kromě vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky patří i několik okolních honiteb, bylo uloveno nebo odchyceno do klecí 567 divočáků. Patnáct z nich mělo africký mor prasat.
Podle myslivců však na Zlínsku existuje riziko dalšího šíření afrického moru prasat. Pachové a elektrické ohradníky rozmístěné okolo vysoce rizikové oblasti nákazy Hluštík považuje za nouzové řešení, které nemá šanci migrující divočáky udržet. Dokladem je podle něj právě potvrzená nákaza u sedmi uhynulých divokých prasat, která byla koncem loňského roku nalezena 1,5 až 2,5 kilometru za ohradníky. "Zvěř pendluje dovnitř a ven. Zatím táhnou prasata jižním směrem. Riziko dalšího šíření nákazy tady je," míní předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně. Podle ministra zemědělství Jiřího Milka v České republice jsou stavy divokých prasat násobně vyšší, než by měly být, proto je absolutně nutné je snížit," uvedl ministr zemědělství Jiří Milek. "Ministerstvo zemědělství a SVS proto ve spolupráci s dalšími subjekty usilovně hledají nástroje, které budou lovce k intenzivnímu lovu divočáků motivovat," dodal ministr. Nutná je podle něj také úprava legislativy, která zjednoduší zásah státu v případě podobných krizových situací.