Přihlásit

Američané plánují králičí rezervaci na ostrově plném nevybuchlých bomb (ekolist.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ve Spojených státech amerických nyní připravuje U.S. Fish&Wildlife Service až explozivně odvážný projekt uzavřené rezervace, určené pouze divokým králíkům. Novým domovem se jim má stát opuštěný ostrov, který relativně nedávno využívalo vojenské letectvo jako střelnici. Píše o tom CapeCodTimes.

Angličtině nelze upřít jistou popisnou zvukomalebnost, když přijde na pojmenování zvířat nebo opuštěných ostrovů. Divokým králíkům se tu přezdívá cottontail, tedy bavlněný ocásek. A izolovaný ostrov při zdejším pobřeží, na kterém nikdo nežije, se oficiálně jmenuje Nomans Land. Tedy Země bez lidí. I když se pojmenování tohoto kousku souše drží už od historických časů, ne vždy bylo na tomto ostrově o rozloze 240 hektarů pusto.
Původní obyvatelé Ameriky, Indiáni, sem dříve sezónně vyráželi za rybolovem. Po čase je nahradili lovci tresek z nových kolonií v Massachusetts. Sídlili tu vyhnanci a lidé utíkající před zákonem na pevnině. A pokud bychom se měli přidržet místních legend, sloužil ostrov jako tajné překladiště pašeráků. Také tu údajně straší duch bostonského milionáře. S tím vším ale udělal konec příchod druhé světové války, kdy se území ostrova stalo leteckou střelnicí.
Piloti bombardérů se tu nejprve učili likvidovat pozemní cíle a později se ostrov stal místem, na který před přistáním odhazovali neshozený explozivní náklad. Činili tak i následujících třiapadesát let. Kvůli tomu je Nomans Land dodnes plošně pokryt krátery a plně vzrostlý strom tu nenajdete. I když se to možná nezdá, je tato pestrá mozaika prosluněných dolíků a svahů, porostlá nízkými křovinami, ideálním biotopem pro králíky. Těm se na pevnině moc nedaří.
"Sice je 65 % rozlohy státu pokryto lesy," říká Marion Larson, tisková mluvčí massachusettské U.S. Fish &Wildlife Service, "ale je to jiný typ lesů, než který by vyhovoval králíkům." Mimo nízké křoviny při pobřeží a půdu, na která zarůstá po opuštění zemědělci, se jim nedaří a jsou vystaveni tlaku predátorů a konkurentů, zajíců a králíků importovaných z Evropy spolu s prvními lidskými osadníky. V konečném důsledku jsou asi jen 3 % rozlohy státu "příhodným králičím biotopem".
V roce 2015 byl poprvé představen plán na hledání "útočišť" pro domácí populaci králíků. A do hledáčku se dostal i ostrov, na kterém kvůli bezpočtu nevybuchlých bomb nemůže přežít nic těžšího, než právě králík. Jiná, větší zvířata, by mohla explozi shozené munice snadno vyvolat. I o tom referuje 67 stránek "studie proveditelnosti", kterou vypracovala U.S. Fish&Wildlife Service.
Daňoví poplatníci z Nové Anglie i státu Massachusetts se totiž báli "investovat" do záchranného projektu jinak oblíbeného živočicha, který by vyletěl do povětří. Studie dále zmiňuje ideální přírodní podmínky na ostrově bez lidí a predátorů a odhaduje, že by se mohl stát domovem 600 králíků.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.