Přihlásit

Venkovní výstava přiblíží historii jednoho z nejstarších parků Stromovky (tyden.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Historii jednoho z nejstarších pražských parků Stromovky připomene výstava, kterou zahájí Muzeum hlavního města Prahy. Na panelech umístěných před jeho vchodem se zájemci budou moci do 1. července více dozvědět také o významných stavbách někdejší Královské obory v Bubenči jako o Císařském mlýně, Rudolfově štole, Místodržitelském letohrádku nebo Šlechtově restauraci.

Královskou oboru založil zřejmě v roce 1268 český král Přemysl Otakar II. jako loveckou oboru. Její dnešní název je podle zástupců muzea odvozen od části, která sloužila jako štěpnice, německy "Baumgarten", což je možné přeložit jako Stromovka. Pro veřejnost byla poprvé otevřena v roce 1804 a od této doby se píše novodobá historie královské obory jako veřejně přístupného anglického parku se zahradnicky upravenými úseky, uvedla Tereza Bubníková z muzea hlavního města.

Nejslavnější éru tato panovnická honitba podle ní zažila v 16. a na počátku 17. století. Výstava tak připomene tehdejší panovníky Ferdinanda II. Tyrolského a Rudolfa II., kteří se do historie obory nejvýznamněji zapsali. "V éře obou vládců se však obora spíše přibližovala k novodobému významu zoo. Počet druhů chované cizokrajné zvěře byl skutečně úctyhodný," uvedla Budníková.

Výstava se věnuje také 19. století, odkdy se park stal vyhledávaným místem zábavy Pražanů. Budníková v této souvislosti připomněla, že v tomto období do něj sice okrajově zasáhla stavba Podmokelské a Buštěhradské dráhy a procházely jím i tramvajové koleje, nic z toho ale nezmenšilo oblibu parku, která trvá dodnes.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.