V Jihočeském kraji se výrazně snížil výskyt včelího moru (Zemědělec)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V Jihočeském kraji se podařilo výrazně snížit výskyt včelího moru. Zatímco v posledních letech zde bylo přes 30 ohnisek ročně, loni likvidovali veterináři sedm ohnisek moru včelího plodu. Pomohla plošná kontrola všech včelstev v roce 2016. Uvedl to ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
V roce 2016 veterináři plošně vyšetřili všechna včelstva v jižních Čechách, peníze tehdy vyčlenil Jihočeský kraj. Předloni našli veterináři 22 ohnisek moru včelího plodu v kraji a vytyčili 15 ochranných pásem. Nejvíc postižen byl okres Jindřichův Hradec. Ochranné pásmo zůstává platné minimálně rok, řekl Karel Krametbauer z krajské veterinární správy. Loni veterináři na jihu Čech našli a zlikvidovali sedm nových ohnisek moru včelího plodu. Největší problémy byly v okrese Jindřichův Hradec. Loni tak veterináři stanovili tři ochranná pásma moru včelího plodu, která jsou platná i letos, všechna na Jindřichohradecku.
V jižních Čechách působí asi 6000 včelařů, pečují o 60 000 včelstev. Na Českobudějovicku bylo předloni k 1. září 1296 včelařů s 13 323 včelstvy, průměrný výnos medu na včelstvo byl 13,91 kilogramu. Jihočeští včelaři si loni připomněli 150 let od vzniku prvního spolku ve Volešníku (dnes Olešník) na Českobudějovicku.
Veterináři v kraji loni nejvíc řešili ptačí chřipku. V kraji bylo jedenáct ohnisek, z toho tři ve velkochovech. V jednom chovu kura domácího řešili nález původce nebezpečné nákazy, invazivního typu Salmonella enteritidis. Objevili rovněž jedno ohnisko nebezpečné nákazy ryb koiherpesvirózy u kaprů, zlikvidovali proto ryby ve třech rybnících. U dvou uhynulých zajíců zjistili tularemii a potvrzen byl případ Aujeszkyho choroby u loveckého psa, který musel být utracen.