Největší myslivecká knihovna v republice stojí na Hané (Olomoucký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V olomoucké bibliotéce lze nalézt přes 2000 titulů
Olomouc
Zažívat dobrodružství v divoké, člověkem téměř nedotčené přírodě Podkarpatské Ukrajiny, jak je popsal v jedné ze svých nejznámějších knih Lovy v Karpatech významný český zoolog a myslivec Julius Komárek, anebo získat cenné citace do vysokoškolské práce. Takové možnosti nabízí zájemcům o mysliveckou literaturu unikátní knihovna, kterou v tomto týdnu otevřel v olomoucké Wellnerově ulici okresní myslivecký spolek.
Myslivcům se podařilo shromáždit vůbec největší sbírku myslivecké a s myslivostí související literatury v České republice. "Knihovnu jsme budovali po dobu dvou let a sbírka, kterou jsme shromáždili, čítá k dnešnímu dni 2300 titulů. Jedná se jak o odborné knihy, tak o mysliveckou beletrii," představoval unikát jednatel okresního mysliveckého spolku Jiří Zbořil.
Většina knih pochází od regionálních členů Českomoravské myslivecké jednoty.
"V letošním roce jsme získali od našeho věrného bibliofila z Olomoucka velkou sbírku, která čítala více než 1000 knih. Doplnili jsme ji o nashromážděné tituly a vznikla tato jedinečná knihovna," vysvětloval jednatel.
ČASOPISY I KNIHY
Myslivcům se dokonce podařilo shromáždit ucelené sbírky významných autorů. Knihovna nabízí čtenářům veškerá vydaná díla například od Jaromíra Tomečka. "Tyto kompletní ucelené sbírky mají obrovskou hodnotu a jsme na ně pyšni," poznamenal Zbořil.
Kromě vlastních knih si mohou zájemci prolistovat všechny svazky časopisu Myslivost od roku 1923, kdy byla založena myslivecká jednota a začala tento odborný časopis vydávat.
Veškeré knihy jsou seřazeny ve velké knihovně, která je součástí nové moderní studovny, přednáškové místnosti a učebny.
Knihovna je digitalizována a má kompletní katalog.
"Knihovna bude sloužit našim členům a široké veřejnosti, ale ne formou výpůjčky, ale do vybudované studovny, kde je možné kopírovat a studovat přímo na místě," upozornil Jiří Zbořil.
Myslivci vybudovali knihovnu z dřívější zasedací místnosti v budově sídla spolku ve Wellnerově ulici. Do proměny prostor se pustili v roce 2016 a loni se soustředili na literaturu a dávali dohromady díla.
Do unikátní knihovny investoval spolek 600 tisíc korun. Myslivci ji pořídili z vlastních prostředků.
"Sto tisíc přispěl Olomoucký kraj," upřesnil Zbořil.