Přihlásit

Myslivci koupili léčiva za 150 tisíc, nyní je nesmějí použít (Havlíčkobrodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Důvodem vydání zákazu je současná situace související s výskytem afrického moru prasat
 
Vysočina
Pravidelné přeléčení zvěře, jež by mělo především spárkaté zvěři pomoci zbavit se vnějších i vnitřních parazitů, se letos na Vysočině, stejně jako ve zbytku republiky, neuskuteční.
Důvodem jsou mimořádná opatření Státní veterinární správy (SVS), v nichž se podávání takzvaných antiparazitik uživatelům honiteb zakazuje.
Někteří myslivci z toho ale nadšení nejsou. "K zákazu došlo až 26. ledna, přičemž termín přeléčení zvěře jsme měli letos stanovený na 5. února. Speciální krmivo obohacené o léčiva jsme ale samozřejmě už měli nakoupené. Vyšlo nás to na sto padesát tisíc korun, což není zrovna málo," konstatoval Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou. Léčiva se zvěři podávají po ukončení lovecké sezony, nejčastěji v lednu. Maso ze zvěře, jež medikamenty pozře, by totiž nemělo být po dobu působení přípravku konzumováno. Letos ale situace standardní není.
"Důvodem vydání zákazu je současná situace související s výskytem afrického moru prasat, v níž Ministerstvo zemědělství i SVS považují za klíčové maximální zintenzivnění lovu černé zvěře," zdůvodnil Petr Vorlíček, mluvčí SVS. Požadavek zákazu antiparazitární léčby vznesla v polovině ledna ve svém prohlášení i Českomoravská myslivecká jednota.
"Riziko požití antiparazitik černou zvěří a s tím spojeného ukládání reziduí léčivých látek ve zvěřině by na dobu až několika týdnů nejen znemožnilo její konzumaci a prodej, ale pravděpodobně by také zastavilo v této lokalitě na uvedenou dobu lov divokých prasat, což není nyní ve veřejném zájmu," zdůvodnil vydání nařízení ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Myslivci ale mají obavy, zda nepřijdou peníze vynaložené na přípravu k přeléčení zvěře vniveč. "Jestli nám náklady spojené s nákupem medikovaného krmiva někdo uhradí, to mi zatím nikdo nesdělil. Budeme o to samozřejmě usilovat," podotkl Oldřich Sedlář. A že by nakoupené krmivo mohli myslivci využít v příštím roce, to prý nepřichází v úvahu. "Má trvanlivost jen do dubna letošního roku," zdůraznil Sedlář.

***
Proč se zvěř léčí antiparazitiky?
Zvěř během roku "nachytá" různé vnější i vnitřní parazity, jde např. o plicní i střevní červivost, střečky, podkožní střečky, blechy, klíšťata. Léčiva, jež je těchto cizopasníků zbaví, se obvykle míchají s krmivem a zvěři se podávají po ukončení doby lovu většiny druhů zvěře, tedy většinou počátkem ledna. Nejméně do konce měsíce by pak zvěřina neměla být lidmi konzumována. Aby se zvěř zbavila parazitů, měla by pozřít celou krmnou dávku medikovaného krmiva, což například pro srnčí zvěř činí 0,5 kg, pro muflony 0,8 kg a pro jelení zvěř cca 1 kg směsi.


  

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.