Myslivci zpestřují zvěři stravu (Liberecký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ač letošní zima ještě neudeřila v plné síle, myslivci vyráží ke krmelcům přikrmovat zvěř. V lesích dvakrát týdně, ale v oboře v Ralsku musí zubrům přilepšovat každý den.
Českolipsko
Pro zvěř ve volné přírodě mohou mrazivé dny spolu s nedostatkem potravy znamenat velké ohrožení. Aby lesní zvěř přežila zimu bez větších problémů, musejí myslivci pravidelně plnit krmelce kvalitní potravou. Největším problémem pro zvěř jsou lidé.
"V tomhle počasí by lesní zvěř měla šetřit energii. Například pokud by srny proháněl pes, můžou mít zápal plic, nebo mohou spotřebovat hodně energie, která je v tomto počasí drží při životě, a pak mohou i umrznout," popisuje myslivec Jan Filip, jehož revírem je Okrouhlá a Slunečná na Českolipsku.
Aby byla tuková zásoba zvěře lepší, chodí ji myslivci dvakrát týdně přikrmovat.
"Jídelníček se skládá ze tří nejdůležitějších věcí, což je objemové krmivo, tedy seno, jadrné krmivo jako kaštany a ječmen a po celý rok je důležitá sůl, která je bohatá na minerály. Skvělé jsou potom sušené jeřabiny, které jsou plné vitamínů," upřesňuje myslivec.
ŘEPA PRO ZUBRY
Přikrmují také v oboře Židlov v Ralsku. Zvěře je tam spousty. "V oboře máme 34 zubrů a 850 kusů jelení zvěře. Máme tady osmnáct krmelců, které denně plníme. Během zimní sezony, která u nás začíná po říji, což je období září až říjen, přikrmujeme hlavně senem nebo řepou, a to do té doby, než naroste první tráva, což je většinou polovina dubna až začátek května," sděluje vedoucí myslivosti ve Vojenských lesích a statcích v divizi Mimoň Miloslav Zikmund.
RADĚJI ŽÁDNÉ ROHLÍKY
K zimním příkrmům myslivci apelují na veřejnost, aby zvážila, co do krmelce dá. "Jelení zvěř nemá uzpůsobený žaludek na to, aby přijímala výrobky z mouky. Pak tedy vzniká více škody než užitku. Například černá zvěř s pečivem problém nemá. Pro srny a jeleny je do jídelníčku lepší zařadit žaludy, kaštany, sušené letniny, jako jsou