Brusel odzbrojuje střelce. Prošel nechtěný zákon (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
PRAHA
Vláda včera přijala zákon, který ztíží život všem majitelům zbrojních průkazů a zbraní.
Někomu víc, někomu méně.
Musela, protože přejímá povinnou evropskou směrnici. Přitom se změnami z českých politiků nesouhlasí snad nikdo.
Jde o známou protiteroristickou směrnici, proti které chtěl exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dokonce bojovat ústavním zákonem, ale neprosadil ho v prosinci v Senátu.
Zákon omezující zbraně včera předložilo do vlády ministerstvo vnitra Lubomíra Metnara za ANO, ale i z jeho vyjádření je vidět, že se od směrnice spíš distancuje. "Schválená novela přebírá směrnici v co nejmenší možné míře. Vlastně se omezuje jen na administrativní opatření," uvedl včera Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Ve skutečnosti to budou dost citelné změny.
Neškodná bambitka na povolení
Takže co čeká ozbrojené Čechy? Zaprvé každý majitel zbrojního pasu si ho bude muset prodlužovat, ne jednou za 10 let, ale každých pět let.
"Zkrácení platnosti průkazu Evropská komise nijak nezdůvodnila. Je to zbytečné," zlobí se člen představenstva sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX David Karásek. Nový zákon zároveň zakáže některé poloautomatické zbraně (nová zakázaná kategorie A-I).
Vypadají jako samopal, ale nestřílejí dávky a Češi je dnes mohou mít běžně doma. Podobnou zbraň policie zabavila před šesti lety třeba u Petra Kotta, který byl souzen spolu s exhejtmanem Davidem Rathem. Celkem jich Češi přechovávají desítky tisíc. Ti, kteří je mají, si je budou moci ponechat, ale už nebudou moci kupovat nové.
Ani odborníci zatím nevědí, co všechno se přesně zakazuje, protože Unie to nejdřív bude muset vymezit vyhláškami.
Zakázané budou určitě velkokapacitní zásobníky a skládací zbraně, které se dají snadno ukrýt. Ale ty už má málokdo.
Majitelé historických a znehodnocených zbraní je nově budou muset registrovat na policii. Jak bude taková registrace vypadat a jestli se za ni bude třeba platit, ještě není jasné. Stanoví to až vyhláška. Takových zbraní, kterých by se registrace týkala, jsou už statisíce.
Odpůrce zákona Karásek argumentuje, že jestli má evropská směrnice odvrátit další teroristické útoky, tak moc nepomůže. "Slyšel jste o nějakém teroristickém útoku, který by byl spáchaný historickou zbraní?" ptá se řečnicky Karásek.
Česko žaluje Evropu
Dá se čekat i vzrušená debata o zákoně v Poslanecké sněmovně.
Ostře proti němu vystupuje opoziční ODS. "Jsme proto připraveni v nadcházejícím legislativním procesu učinit vše pro to, aby tato novela byla zamítnuta," slibuje předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová z ODS. Evropská směrnice podle Karáska pomůže jen proti špatně znehodnoceným zbraním, které šly znovu nelegálně "opravit" a dalo se z nich střílet.
Jenže to není problém České republiky, ale sousedního Slovenska. S opravenými slovenskými samopaly spáchali teroristé například útok v redakci listu Charlie Hebdo v Paříži v lednu 2015.
Když směrnici schvaloval Evropský parlament v březnu 2017, Češi byli jako jediní proti. Jenom europoslankyně Dita Charanzová (ANO) si připravila 40 pozměňovacích návrhů. Češi však byli velkou většinou přehlasováni. Česká republika zároveň kvůli zbraňové směrnici žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU, verdikt ještě nepadl.
***
Co mění zákon
850 000 zbraní je mezi držiteli
303 000 je počet držitelů zbraní
Platnost zbrojního průkazu se zkracuje z 10 na 5 let
Nově se evidují i repliky historických zbraní a znehodnocené zbraně
Platí zákaz skládacích (teleskopických) zbraní
Zakazují se zbraně s velkokapacitními zásobníky (u pušek zásobník nad 10 nábojů)
Zakazují se poloautomatické zbraně upravené z původně automatických zbraní