Divoká prasata z dovozu obsahovala nebezpečného svalovce (Sokolovský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Tři Sekery
Masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce byla odhalena u tří kusů divokých prasat dovezených z Maďarska do závodu na zpracování zvěřiny v Tachovské Huti u Tří Seker na Chebsku.
"Parazit byl v mase objeven při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVS) Praha. Nakažená těla byla zlikvidována v asanačním podniku.
Infikovaní divočáci byli součástí větší zásilky zvěřiny od maďarského dodavatele. Ta obsahoval mimo jiné těla 181 divokých prasat. "Všechny kusy byly v souladu s legislativou podrobeny parazitologickému vyšetření. U žádného z ostatních 178 vzorků nebyl výskyt svalovce zjištěn. Všechny tři kusy o celkové váze 190 kilogramů byly neprodleně vyřazeny ze zpracování. Veterinární inspektorka vyřazené kusy znehodnotila, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Prasata byla následně odvezena k neškodné likvidaci do asanačního podniku," uvedl Petr Majer z oddělení vnější komunikace SVS.
Svalovec (trichinella) je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století.
"Z těchto důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno více než 228.000 divokých prasat. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce se jednalo o jeden případ u divokého prasete odloveného v srpnu na Liberecku," poznamenal Majer.
Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí při vyšetřování ve státních veterinárních ústavech stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. "Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků," dodal Majer.
SVS při této příležitosti připomíná zákonnou povinnost vyšetřovat na trichinely všechna divoká prasata určená k lidské spotřebě.