Přihlásit

V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem

Na sledování návratu vlků do krkonošské přírody Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) úzce spolupracuje s Mendelovou univerzitou v Brně, která se v rámci mezinárodního projektu LIFE WILD WOLF snaží porozumět interakcím lidí a vlků v evropské krajině. Před necelými třemi týdny se po velkém úsilí podařilo jednoho z krkonošských vlků vybavit GPS obojkem, který umožňuje detailní sledování jeho prostorové aktivity. Po dvou týdnech sledování však data přicházející více než 24 hodin z jednoho místa vzbudila podezření, že něco není v pořádku. 

Doporučeno V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Tým MENDELU společně s pracovníky Správy KRNAP následně nalezl postřeleného vlka na hranici národního parku a jeho ochranného pásma mezi obcemi Černý Důl a Lánov. Vlk v extrémních podmínkách krvácel přes 36 hodin následkem fatálního zranění způsobeného střelnou zbraní, neslučitelného s jeho dalším životem. Správa KRNAP po konzultaci s veterinářem, zoologem a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozhodla smrtelně raněné zvíře utratit a ukončit tím jeho trápení.

Nelegální odstřel vlků je stále jedním z hlavních problémů jejich spolužití v naší krajině. Postřelený jedinec se na území KRNAP vyskytoval pravidelně od března 2023. Návrat vlků do Krkonoš a jejich možný stálý výskyt představoval novou šanci pro nastolení rovnováhy zdejších ekosystémů po 200 letech od jejich vyhubení. Bohužel se ukazuje, že jeho role vrcholového predátora a přirozeného regulátora početnosti zvěře stále není pochopena, či alespoň tolerována, a to ani na území našeho nejstaršího národního parku. Tedy území, které je dle zákona o ochraně přírody a krajiny určeno především k zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů v jejich přirozené dynamice, a má tedy poskytnout nerušený životní prostor mimo jiné i velkým šelmám, jakým je rys či vlk,“ říká zooložka Správy KRNAP Karolina Mikslová.

Nešťastný osud krkonošského vlka je zároveň i obrovskou ztrátou pro jedinečný výzkum, který měl přispět k bezkonfliktnímu soužití vlků po celé Evropě. Mimo jiné měla být testována reakce telemetricky sledovaných vlků na různé typy preventivních opatření sloužících k zabezpečení stád ovcí a koz.

Vlk obecný je zvláště chráněný druh v kategorii „kriticky ohrožený“ dle zákona č. 114/1992 Sb. Správa KRNAP proto podala dne 1. prosince 2023 trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se již zabývá Policie ČR. Vyzývá také veřejnost, pokud má podezření o pachateli, který mohl ve středu 29. listopadu 2023 vlka postřelit, aby policii kontaktovala na lince 158. Odborníci také nadále uvítají hlášení o pozorování vlků a jejich pobytových znaků, ideálně se souřadnicemi v aplikaci Mapy.cz. Svá pozorování hlaste zooložce Karolině Mikslové na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či na telefon (vč. SMS) 731 533 895.

Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, koordinátor projektu LIFE WILD WOLF, tuto situaci komentoval: „Pytlák, který zmrzačil vlka a způsobil mu vleklé utrpení, by měl být přísně potrestán. Zvlášť šokující je, že k postřelení vlka došlo v okrajové části národního parku nebo v jeho ochranném pásmu. Kromě zmařeného života zvířete a narušení sociální struktury vlků v území nás mrzí i to, že jsme nemohli získat více dat o jeho pohybu a interakcích s lidskými aktivitami. Na druhou stranu bez telemetrického obojku bychom se pravděpodobně nikdy nedozvěděli, že k postřelení vlka došlo.“

TZ KRNAP

Poslední změna: 07.12.2023 12:44

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.