Přihlásit

Rybáři: odstřel kormoránů je nutný, berou nám práci! (Nymburský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Rybáři zorganizovali petici na podporu odstřelu kormoránů. Ti jim způsobují milionové škody na řekách a rybnících. Hrozí, že někteří rybáři přijdou o práci!

Nymbursko
Závratné škody na rybách a v důsledku až možnost ztráty zaměstnání. To jsou hlavní důvody, proč rybáři zásadně vystoupili s požadavkem povolení odstřelu kormoránů, kteří se podle jejich názoru u našich rybníků a řek přemnožili. Rybářský svaz zorganizoval petici, kterou podle předběžných údajů podepsalo 20 až 30 tisíc lidí. Některým ekologům se ale navrhovaný způsob likvidace kormoránů nelíbí. "Kormorán je nepůvodní druh. Vybírá si menší ryby a další kilogramy zmrzačí. Ve finále může způsobit, že nebudou tržní ryby - a nám vezme práci," řekl vedoucí střediska Rybářství Chlumec nad Cidlinou Pavel Bergr. Pod Chlumec spadá také největší středočeský rybník Žehuňský a řada dalších. "Je rozdíl, pokud vysadíte 50 tisíc kusů ryb a slovíte 20 tisíc," stěžuje si Bergr. Proto by případné povolení odstřelu kormorána uvítal. Petici za možnost lovu kormoránů zorganizoval Český rybářský svaz (ČRS). "Možnost přímého lovu kormoránů v mimohnízdním období považujeme za nejúčinnější způsob ochrany rybářských revírů před přelétajícími populacemi, vzhledem k tomu, že vůči plašení se tito ptáci stávají vysoce přizpůsobiví," píše se v petici, již mohli zájemci podepisovat do konce března. Zatím není znám počet signatářů; jednatel ČRS Jan Štípek odhadl počet na 20 až 30 tisíc. "Chceme s dalšími národními rybářskými svazy, zejména se slovenským, vytvořit tlak na europarlament, aby byla tato problematika řešena v rámci EU," uvedl Štípek. Odstřel kormoránů chtějí i v menších revírech. Poděbradští rybáři si vyjednali povolení u krajského úřadu na odstřel v období od konce října do konce března, kdy po dohodě s myslivci mohou zlikvidovat kormorány v řádu desítek kusů. "Ale myslivci musí žádat o další povolení. Pokud má zastřelený kormorán kroužek, musí se odevzdat. Vše se musí dokumentovat, mrtvé ptáky pak budeme odevzdávat do stanice handicapovaných živočichů v Pátku," vysvětlil Petr Linhart z poděbradského rybářského svazu. S tím ovšem není srozuměn šéf stanice Luboš Vaněk. "Dříve jsem ptáky bral a odevzdával na výzkum. Teď už je přijímat nebudu, musí si zajistit kafilerní zpracování," zdůraznil Vaněk. Myšlenka volného odstřelu kormoránů se mu nezamlouvá, i když rybáře částečně chápe. "Rybáři chtějí maximální výtěžnost, a proto rybníky přerybňují a nabízejí je tak kormoránům jako na podnose," myslí si ochránce přírody. O účinnosti odstřelu Luboš Vaněk pochybuje. "Spíše bych viděl řešení podobné tomu v Německu, kde nepovolují vznik dalších kolonií. Například tím, že propichují v hnízdech vejce," doplnil ochránce přírody Vaněk.

Foto - VELKÉ ŠKODY. Ztráty způsobené kormoránem pociťují rybáři při tradičních výlovech, jako například na Žehuňském rybníce.
Foto - Deník/Petr Bělka

Foto - NEPŘÍTEL. Kormorán velký je rybářům trnem v oku.
Foto - Internet

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.