Přihlásit

Výběr dronu pro využití v myslivosti

Využití dronů s termokamerou v myslivosti se stalo již pravidelným tématem ve Světě myslivosti. Přestože je to především vyhledávání mláďat zvěře při senosečích, se kterým má veřejnost, ale i mnozí myslivci používání termodronů spojeno, na stránkách našeho časopisu jsme v předchozích letech opakovaně doložili, že vyhledáváním srnčat práce těchto přístrojů v honitbách rozhodně končit nemusí. O koupi dronu s termokamerou pro výkon práva myslivosti roste mezi myslivci zájem, a proto bychom rádi odpověděli na základní otázku, jaký dron si pořídit.

Doporučeno Výběr dronu pro využití v myslivosti

Článek vyšel ve Světě myslivosti č. 3/2025. V dalších číslech se můžete těšit na navazující články k tématu výběru a využití dronů.

Stručně o využití dronů v myslivosti

Přestože právě srnčatům a aktivním ochranářským skupinám z řad laické veřejnosti do značné míry vděčíme za popularizaci využití dronů v honitbách, řada myslivců již objevila potenciál této technologie i k dalším činnostem, jako je monitoring zvěře, dosledy poraněné zvěře v rizikových porostech, monitoring škod působených zvěří na porostech atd. Výkon současných termokamer nesených dronem umožňuje taktéž efektivně lokalizovat nejen zvěř spárkatou, ale i drobnou, která není ohrožována pouze v období jarních senosečí, ale také dalšími zemědělskými pracemi, probíhajícími v průběhu roku. Co nebylo dříve pomocí jiných nástrojů reálné, dnes termodrony umožňují a myslivcům se tak dostává do rukou výkonný pomocník, který otevírá zcela nové možnosti. Drony v honitbách nacházejí uplatnění po celý rok od sčítání zvěře, přes prevenci škod na zvěři při zemědělských pracích, předcházení škodám působeným zvěří, případně i během společných lovů.

Investice do dronu s termokamerou není zcela zanedbatelná, takže se vyplatí dobře vybírat, který přístroj splní požadovaný účel. S vývojem nových modelů optická kamera plus termokamera) se paleta možných typů v různých cenových relacích rozšiřuje a s lednovým uvolněním úplné novinky od společnosti DJI už stojí za to výběr neuspěchat a nenechat se nalákat na koupi stroje, jehož funkce daleko přesahují naše potřeby, nebo který naopak očekávání v praxi zklame. Situace na trhu naštěstí stále ještě není tak komplikovaná jako třeba při výběru automobilu nebo termovizního zaměřovače.

Cílem tohoto příspěvku je pomoci k rychlé orientaci v běžně dostupných typech komerčních termodronů nabízených na našem trhu, případně starších modelů z druhé ruky. Pro potřeby článku bude výběr omezen na drony do 200 tis. Kč. Tato cenová hladina není jen stále ještě relativně dostupná, ale stroje do ní spadající jsou především bohatě dostačující. Lze v ní najít nejšpičkovější průmyslové drony včetně těch, které potřeby běžného využití při výkonu práva myslivosti svými funkcemi přesahují.

Čemu věnovat pozornost?

Které hlavní parametry hrají roli v praktickém využití dronu v myslivosti? Těch nejdůležitějších není mnoho a nejsou příliš překvapivé.

Rozlišení termokamery

V tomto případě není výběr složitý, protože všechny současně vyráběné termodrony ve zvolené cenové kategorii jsou osazeny termokamerou, jež při termálním průzkumu nabízí rozlišení 640 × 512 pixelů, které je při vhodných podmínkách zcela dostačující pro vyhledávání zvěře včetně drobné i z maximální letové výšky. Pouze u starších kusů se lze setkat s rozlišením nižším.

Zorné pole termokamery

Nečekané rozdíly nabízejí termodrony v případě zorného pole termokamery, které přímo ovlivňuje rychlost průzkumu prolétávané plochy. Nečekané proto, že tento parametr, jak popíšeme dále, není přímo úměrný pořizovací ceně dronu.

Výkon optické kamery

Přestože průzkum probíhá v tepelném spektru pomocí termokamery, tepelný obraz sám o sobě často neumožní pozorovaný objekt přesně určit. K tomu pak slouží optická kamera, která však u některých modelů nepřenáší dostatečně kvalitní obraz z běžné letové výšky a k nalezenému objektu je potřeba se snést. Tato operace však představuje nejen riziko kolize dronu či třeba nežádoucí zneklidnění zvěře, ale také velmi zdržuje a stojí cennou kapacitu baterie. Rozhodující není jen rozlišení kamery, ale především kvalitní optický zoom. Nejnovější drony pak ještě vylepšují obraz softwarově a liší se též schopnost stabilizace obrazu.

Doba letu na jednu baterii

Doba, po kterou potřebujeme mít dron ve vzduchu, se liší podle prováděné operace od několika minut až po hodiny, jako je tomu třeba při vyhledávání zvěře během senosečí nebo při sčítání zvěře. Při těchto akcích dron prolétá desítky hektarů plochy. Výdrž baterie je zásadní parametr ovlivňující efektivitu akce, protože návrat k pilotovi, přistání, výměna baterie a cesta na původní pozici stojí cenný čas, baterií někdy není dostatek a jejich dobíjení v terénu je zdlouhavé. Rozdíl ve výdrži baterie může být značný, což platí nejen při srovnání starších a novějších modelů, ale především pokud se rozhodnete koupit dron z druhé ruky s použitými bateriemi, které již část své kapacity ztratily. V praxi pak výdrž baterie značně ovlivňuje i to, jak často stál dron na místě ve vzduchu, což je pro něj energeticky náročná operace, nebo jak často musel pilot s dronem klesat a zase vzlétat. Zde se opět dostáváme ke kvalitě optické kamery, jak bylo popsáno výše, ale třeba také možnost označit s dostatečnou přesností polohu nalezené zvěře (případně i funkce automatického návratu na označené souřadnice a možnost sdílet polohu s jiným zařízením, např. s chytrým telefonem „sběrače srnčat“).

Další parametry

Za pozornost rovněž stojí možnost přídavných zařízení dronu, např. externích reproduktorů používaných pro plašení zvěře v porostech zemědělských plodin, světlomety pro použití při zhoršených světelných podmínkách, padáček pro zvýšení bezpečnosti dronu, ale i účastníků akce, či třeba přídavný RTK modul zvyšující přesnost měření GPS, který je v některých dronech již integrován.

Další parametry, jako je hmotnost a rozměry dronu, maximální dosah, maximální výška letu či maximální rychlost nejsou mezi jednotlivými modely pro výběr příliš důležité, neboť např. maximální vzdálenost a výška letu jsou omezeny legislativou a všechny uvedené drony tato zákonem daná omezení předčí. Jiné parametry, jako je třeba přítomnost antikolizních senzorů nebo provozní rozsah teplot, jsou sice velmi významné, ale pro naše potřeby ve všech dostupných modelech stejné či srovnatelné.

Nové modely dronů oslní řadou dalších vlastností a funkcí, jako je přesný laserový dálkoměr či umělá inteligence, ale ty přesahují naše potřeby a dron pro využití v honitbě zbytečně prodražují.

Kromě uvedených parametrů a funkcí je dobré vzít v úvahu rovněž vlastnosti ovladače – vedle ergonomie a komfortu ovládání třeba také to, zda má integrován vlastní displej nebo jestli je ke sledování obrazu nutné připojení dalšího zařízení. V praxi dříve či později oceníte kvalitu servisu poskytovanou výrobcem a prodejcem dronu. U starších modelů je důležité prověřit dostupnost náhradních baterií, neboť je budete dříve či později potřebovat dokoupit.

Co trh nabízí?

Drtivá většina dronů s termokamerou s pořizovací cenou do 200 tis. Kč (včetně kusů dostupných z druhé ruky), které brázdí nebe nad našimi honitbami, je od čínského výrobce DJI. Společnost vznikla jako studentský projekt na koleji v čínském Šen-čenu a v roce 2020 již stála za přibližně 70 % světového trhu s drony.

Tento osvědčený výrobce nabízí výborný servis včetně „havarijního pojištění“ DJI Care, které je u nových kusů v prvním roce po pořízení v ceně s možností prodloužení na dva roky. Dále poskytuje již standardně komfortní ovládání dronů pomocí pokročilých ovladačů s integrovaným displejem. Od doby, kdy se začaly drony v myslivosti objevovat, je v oběhu několik modelů, ale ne všechny lze dnes doporučit ke koupi.

DJI Mavic 2 Enterprise Dual

První termální dron řady DJI Mavic je v současnosti již přežitý. V porovnání s mladšími modely je výkon integrované termokamery slabý, což má v praxi za následek násobně nižší letovou výšku, a tím výrazně sníženou efektivitu vyhledávání. Dron již není v prodeji a ani v případě nabídky použitého kusu jeho koupi nedoporučujeme.

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced

Vylepšená verze předchozího modelu, ve které je již instalována termokamera současných standardních parametrů s rozlišením 640 × 512 px a rovněž výkonnější optická kamera s rozlišením 48 Mpx a 32násobným hybridním zoomem. Rozlišení termokamery umožňuje za ideálních podmínek provádět průzkum i z maximální povolené letové výšky 120 m (v praxi spíš 80–100 m), což oproti předchozímu modelu několikanásobně zvýšilo efektivitu akce. Optická kamera ovšem stále ještě neumožňuje nalezený objekt dobře prohlédnout a zpravidla je nutné se nad něj snést, což ovšem terén ne vždy umožňuje. Dnes je stále ještě možné sehnat tento model z druhé ruky, a to za cenu do 80 tis. Kč. Stroj tak umí zahrát za relativně málo peněz hodně muziky. Uváděná doba výdrže nové baterie činí 31 minut. Stejně jako v případě předchozího modelu prodej tohoto dronu již skončil a ukončen je rovněž prodej baterií. Jedinou možností je tudíž pořízení používaného dronu spolu s větším množstvím zánovních baterií s vědomím, že budou postupně odcházet bez možnosti náhrady. Pokud tedy prodejce nenabízí dostatek baterií (alespoň pět a více), nelze koupi pro mysliveckou praxi doporučit.

Dron DJI Mavic 2 Enterprise.
Dron DJI Mavic 2 Enterprise.

DJI Mavic 3T

Další duální model a současně poslední termální dron od DJI v řadě Mavic Enterprise přinesl především vylepšení optické kamery a baterií, a také zvýšil zorné pole termokamery. Oproti svému předchůdci umožňuje lepší značení nalezených objektů pro sdílení či pozdější návrat na pozici, o čemž již byla zmínka výše. Dron nese termokameru s rozlišením 640 × 512 px, která oproti Mavic 2 nabízí širší zorné pole. Nová optická kamera má rozlišení 48 Mpx a 56násobný hybridní zoom, jenž již umožnuje prohlížet si nalezený objekt z původní letové výšky, což je z důvodů uvedených výše veliká výhoda. Připočteme-li k tomu prodlouženou výdrž nového typu baterií až na 45 minut a jejich dostupnost, stává se tento stroj s pořizovací cenou do 140 tis. Kč z našeho pohledu optimální volbou pro potřebu výkonu práva myslivosti.

DJI Matrice 4T

Začátkem roku 2025 překvapil výrobce DJI novým strojem v oblasti termálních dronů, který navazuje na uvedenou řadu Mavic Enterprise. Dron s označením Matrice 4T je nabitý nejmodernější technologií pro široké průmyslové a bezpečnostní využití. Kvalitní optika s rozlišením 48 Mpx a úctyhodný maximální hybridní zoom 112× při použití dvou teleobjektivů a pokročilé stabilizace obrazu, které umožňují skvělý obraz i z maximální letové výšky bez nutnosti klesání, nabízejí díky dalším funkcím navíc vylepšení obrazu i za zhoršených světelných podmínek (mlha, vysoká vlhkost, šero). Zlepšené je i antikolizní zabezpečení dronu a dosah stroje v náročných podmínkách, kdy by jeho předchůdci jinak přišli o signál např. z důvodu terénních překážek. Kromě termokamery vládne dron i barevným nočním viděním s infračerveným přísvitem pro létání ve tmě.

Stroj je vybaven přesným laserovým dálkoměrem a pokročilou umělou inteligencí umožňující automatické sledování a detekci některých objektů (osoby, automobily, lodě). Termokamera má standardní rozlišení 640 × 512 px s možností zapnutí funkce superrozlišení, která zvýší rozlišení termosnímků na hodnotu 1280 × 1024 px. Výdrž baterií je zvýšena na vynikajících 48 minut. Dron obsahuje celou řadu dalších vysoce pokročilých funkcí, které však přesahují potřeby tohoto základního přehledu.

Oproti předchozímu modelu však bylo opět zmenšeno zorné pole termokamery. Ve srovnání s Mavicem 3T tím dochází k omezení sledované oblasti při letu.

Nejnovější produkt firmy DJI: dron Matrice 4T.
Nejnovější produkt firmy DJI: dron Matrice 4T.

Matrice 4T je doslova pohledem do nedaleké budoucnosti, ve které bude bezpilotní technologie provádět autonomní letecké operace a automatickou detekci objektů včetně zvěře. Zatím tak daleko ale ještě nejsme.

Přestože parametry a funkce tohoto dronu jsou úctyhodné a jistě zlákají mnoho technických nadšenců, koupi tohoto Matrice 4T výhradně pro výkon práva myslivosti nelze doporučit. Oproti předchozímu modelu je pořizovací cena vyšší – přibližně 170 tis. Kč. Kupující za ni sice získá mnoho funkcí, ale v myslivecké praxi je neuplatní.

Drony Autel

Vedle termálních dronů od DJI je potřeba pro úplnost zmínit rovněž produkty od čínsko-americké společnosti Autel Robotics, nabízející pod označením Autel Evo 2 Dual 640T vlastní stroje, které se v nabídkách tuzemských obchodů rovněž objevují. Jsou v různých stupních výbavy, která pak určuje konečnou pořizovací cenu. Dron je osazen standardní termokamerou s rozlišením 640 × 512 px, optickou kamerou s 16násobným digitálním zoomem a nabízí výdrž baterie 40 minut. V nejlevnější variantě je v nabídce obchodů za cenu kolem 100 tis. Kč, ovšem bez příslušenství. Je také třeba připojit k němu další zařízení (chytrý telefon či tablet), protože ovladač dronu neobsahuje integrovaný displej, čímž se snižuje komfort ovládání a narůstá riziko technických potíží. Dražší varianty již obsahují smart controller s integrovaným displejem a další přípojná zařízení (reproduktory, reflektor a další).

Dosud chybí dostatek zkušeností s termodrony tohoto výrobce v našich honitbách a obchodníci informují též o jejich problematické dostupnosti. Protože ani autorům tohoto článku se dosud nepodařilo sehnat testovací dron Autel k porovnání se stroji od DJI, nemůžeme vhodnost nákupu hodnotit. Objektivně však lze říci, že pouhým srovnáním dat uváděných výrobci nabízí společnost DJI v podobných cenových hladinách obecně lepší parametry než Autel.

V dalších článcích o využití dronů v myslivosti bychom se rádi věnovali srovnání nejdostupnějších typů termodronů v terénu a technickým a legislativním omezením při létání s drony.

Autoři:
PhDr. Václav Meškan, Ph.D., MBA, Dubné
Ing. Jakub Polenský, Ph.D., České Budějovice
Foto archiv autorů

Poslední změna: 11.04.2025 15:24

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.