Národní park Šumava letos opět řeší případy s neoprávněným sběrem borůvek (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Strážci šumavského národního parku letos opět řeší případy s neoprávněným sběrem borůvek. Sběrači často jezdí na zakázané lesní cesty a vcházejí do klidových zón. Strážci za poslední dva týdny uložili v souvislosti s tím pokuty přesahující 250 000 Kč. Intenzivní sběr borůvek navíc ohrožuje kriticky ohroženého tetřeva hlušce, jehož zimní přežití závisí na dostatečných zásobách těchto plodů. Novináře o tom dnes informoval mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
„Každý rok, když začne sezona sběru borůvek, řešíme desítky porušení pravidel. Hlavně co se týká špatného parkování a vjezdů za zákazy vjezdů na účelové komunikace,“ sdělil vedoucí strážní služby Vít Chlada. Strážci podle něj v letošní sezoně řeší problémy se sběrači borůvek skoro denně. Jde o neoprávněné vstupy do klidových zón, vjezdy na lesní cesty do klidových zón osobními auty a sběr nadměrného množství borůvek.
Podle Chlady jde o stále stejné organizované skupiny sběračů borůvek. „V počátku jsme přestupky řešili domluvou a pokutami v řádech nižších tisíců korun. Jelikož se ale jedná u většiny sběračů o opakované porušení zákona o ochraně přírody, pokuty se pohybují už v řádech desítek tisíc korun,“ doplnil. Během dvou týdnů tak strážci uložili organizovaným skupinám sběračů borůvek pokuty převyšující čtvrt milionu korun.
Správa národního parku se zabývá také případem možného závažného porušení zákona. „Řešíme jeden případ ekologické havárie, kdy sběrači borůvek na jedné lesní cestě procházející přírodní zónou nelegálně projížděli osobním autem a prorazili olejovou vanu, ze které vyteklo několik litrů motorového oleje. V tomto případě hodnotíme poškození předmětu ochrany přírody, a pokud rozsah poškození přírody naplní znaky trestného činu, bude podáno trestní oznámení,“ uvedl náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Pazourek.
Sběr borůvek organizovanými skupinami sběračů je nyní natolik intenzivní, že může negativně ovlivňovat populaci kriticky ohroženého tetřeva hlušce. „Hlavní složkou jeho jídelníčku před zimou jsou právě plody brusnicovitých rostlin, zejména borůvek. Pokud si z jakéhokoli důvodu nedokáže vytvořit dostatečné tukové zásoby právě z těchto plodů, může to být pro něj v zimě doslova fatální,“ řekl ornitolog Správy NP Šumava Aleš Vondrka.
Jedna skupina sběračů borůvek dokáže za den nasbírat okolo 300 litrů borůvek. Plodů však letos dozrálo méně, než je obvyklé, v nižších polohách borůvky poničily jarní mrazy. Sběr lesních plodů na území národního parku není pro vlastní potřebu zakázaný. Je možné je sbírat mimo klidová území a území s omezeným vstupem. Sbírat lidé musejí takovým způsobem, aby nepoškozovali rostliny.
ČTK