Policisté začali na Jablonecku s odstřelem divočáků
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
V pondělí 4. listopadu v noci vyrazili policejní odstřelovači na Jablonecku poprvé do terénu. V rámci boje s africkým morem prasat (AMP) byli jejich cíli divočáci v honitbách Rádlo a Vratislavice, ležících mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Odstřelovačům se první noc podařilo zastřelit pět kusů černé zvěře a druhou noc další čtyři. Spuštění plánované akce předcházela tisková konference uspořádaná v Jablonci nad Nisou.
Společné tiskové konference Ministerstva zemědělství, Policie České republiky a města Jablonec nad Nisou, která se konala 4. listopadu na jablonecké radnici, se zúčastnili ministr zemědělství Marek Výborný, ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele, ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Libor Špráchal a ředitel Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky plk. Petr Koutný.
Všichni postupně vystoupili a informovali o důvodech realizace odstřelu černé zvěře v zájmové oblasti policejními střelci. Tím hlavním je zabránit šíření AMP do vnitrozemí a vzniku škod, které by to způsobilo. Podle ústředního ředitele SVS Zdeňka Semeráda by bylo ideální dosáhnout tzv. depopulace neboli úplného odstranění černé zvěře ze stanovené oblasti. Právě tomu by měli dopomoci policejní odstřelovači, neboť místní myslivci nebyli podle SVS schopni z různých důvodů vyvinout dostatečnou loveckou intenzitu, a to ani při zvýšení zástřelného za uloveného velkého divočáka (nad 80 kg) na 10 000 Kč/kus.
Po tiskové konferenci účastníci odjeli do areálu věznice Rýnovice, kde mají odstřelovači štáb a odkud je akce řízena.
https://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/policiste-zacali-na-jablonecku-s-odstrelem-divocaku#sigProId0f008614cb
Průběh policejní akce
Odstřel bude probíhat ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách vždy od pondělí do čtvrtka, a to do 12. prosince 2024. Z bezpečnostních důvodů bude v ohraničeném území v tuto dobu omezen volný pohyb osob. Od pátku do neděle budou moci vyrazit na lov v příslušných honitbách myslivci.
Denně bude v akci 18 policejních odstřelovačů rozdělených do dvojic. Každý z nich prošel školením krajské veterinární správy. Používat budou své odstřelovací pušky značek Sako a Heckler & Koch, střelivo ráže .308 Win., tlumiče, termovize a přístroje pro noční vidění. Náklady na realizaci akce činí 14 miliónů korun, přičemž podle ministra Výborného padla hlavní část této sumy na nákup střeliva a přístrojů pro noční vidění.
Území, kde bude intenzivní odstřel probíhat, bylo opatřeno informačními cedulemi, upozorňujícími veřejnost na tento fakt. V prvním týdnu bude omezení pohybu na území výše zmíněných dvou honiteb platit od 18 do 6 hodin, ve čtvrtek 7. listopadu již od 15 hodin. Na blížící se zákaz vstupu budou policisté občany upozorňovat. Osoby, které se v oblasti budou pohybovat, obdrží na své mobilní telefony automatické varovné zprávy.
Území, kde akce probíhá, je ohraničeno silnicí I. třídy 35 od sjezdu na obec Jeřmanice směrem k meziúrovňovému křížení se silnicí I. třídy 65, dále silnicí I. třídy 65 směrem na Jablonec nad Nisou po hranice města Jablonec nad Nisou, městskou aglomerací Jablonec nad Nisou u tzv. Srnčího dolu směrem k silnici č. 14 na Kunratice a odtud dále cyklostezkou č. 3036 směřující přes obec Vratislavice nad Nisou do obce Jeřmanice a napojení opět na silnici I. třídy č. 35.
„S ohledem na mimořádnou situaci, která nastala v oblasti Liberecka a vyžaduje dočasné omezení pohybu v této lokalitě, je nezbytné, aby ve stanovených časových intervalech byl přístup na dané území regulován. Bezpečnost všech osob je pro nás prioritou. Žádáme občany o respektování pokynů policistů a těchto opatření! Děkujeme za pochopení,“ uvedl plk. Koutný.
„S uzavírkami honiteb už máme své zkušenosti z let 2022 a 2023, neboť jsme je kvůli lovu prasat divokých už v Jablonci zaváděli. Tentokrát bych rád apeloval na občany, aby striktně dodržovali pokyny Policie ČR, nevstupovali do vymezeného území lesů, nepouštěli v blízkosti honiteb své psy na volno a poučili své děti,“ připomněl jablonecký primátor Vele.
Spolupráce policie s myslivci
Na intenzivní spolupráci ministerstev zemědělství, vnitra a dopravy v boji s AMP se usnesla vláda koncem srpna letošního roku. Jedním z důvodů je, že aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci AMP na Zlínsku v roce 2017.
„Vzhledem k tomu, že v současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat jen myslivci, což jsou ale často dobrovolníci s omezenými časovými možnostmi, požádal jsem vládu, aby schválila využití zkušeností a schopností policistů. Rozhodli jsme se tak spolu s Ministerstvem vnitra postupovat jako při posledním výskytu afrického moru prasat v Česku před sedmi lety. Tehdy se tento krok velmi osvědčil, na čas se dokonce u nás podařilo africký mor prasat zcela vymýtit. Proto nyní tento úspěšný postup opakujeme,“ řekl ministr zemědělství Výborný.
„Pomoc ze strany policistů je pro nás v tuto dobu, kdy přichází čas migrace černé zvěře, velmi přínosná. Věříme, že intenzivní odstřel výrazně sníží riziko šíření afrického moru prasat do dalších lokalit,“ uvedl ústřední ředitel SVS Semerád. „Neméně důležitou bude také spolupráce s místními myslivci, kteří budou následně zajišťovat svoz střelených kusů,“ dodal Semerád. Z tohoto pohledu je ovšem zarážející, že na tiskovou konferenci nebyli zástupci myslivců – buď uživatelů či držitele zmíněných honiteb nebo místně příslušných okresních mysliveckých spolků – pozváni. Na dotaz novinářů, proč tomu tak je, odpověděl primátor Jablonce nad Nisou, že s myslivci je jednáno a komunikace probíhá.
Každý ulovený divočák bude vyšetřen na AMP. Uživatelé honiteb si zároveň budou moci vybrat, zda si ulovený kus ponechají či jej nechají odeslat k neškodné likvidaci do asanačního podniku.
Kritika akce ze strany myslivců
Naplánování akce předcházely dlouhé přípravy a četná jednání. Pohyb a hustotu populace prasat divokých v oblasti pomáhaly a nadále pomáhají monitorovat s pomocí dronů s termovizí nebo fotopastmi umístěnými ve vybraných lokalitách odborníci z České zemědělské univerzity v Praze, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti i policejní vrtulníky. V oblasti se má pohybovat až 200 kusů černé zvěře.
Na základě popsaného monitoringu, informací od místních uživatelů honiteb a statistik lovu byly pro realizaci akce vybrány právě výše dvě zmíněné honitby. Uživatel honitby Rádlo se ovšem neztotožnil s přijatým postupem a podal vůči rozhodnutí Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj odvolání. Uživatel honitby Vratislavice vypověděl nájemní smlouvu a honitbu vrátil jejímu držiteli, neboť nebyl schopen zaručit, že by dokázal personálně zajistit vše pro součinnost s policejními složkami. K postupu KVS pro Liberecký kraj se kriticky vyjádřil Okresní myslivecký spolek ČMMJ Jablonec nad Nisou ve stanovisku zaslaném v září řediteli KVS.
Od počátku letošního roku SVS eviduje na Liberecku 27 potvrzených případů AMP u prasat divokých (13 ulovených a 14 uhynulých). Zatím poslední případ nákazy byl zjištěn u divočáka uloveného koncem srpna v katastrálním území Kateřinky u Liberce ve vymezeném uzavřeném pásmu II.
Tématu se budeme více věnovat ve Světě myslivosti č. 12/2024.
Zpracováno s využitím tiskové zprávy SVS ze dne 4. 11. 2024.
Redakce