České osobnosti a ekologické organizace vyzývají k ochraně přírody na Slovensku (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
České osobnosti a ekologické organizace vyzývají k ochraně přírody a životního prostředí na Slovensku. Výzvu podepsalo 43 signatářů a sedm organizací, včetně předních českých ekologů a bývalých ministrů životního prostředí. Výzva je symbolicky vydaná k 80. výročí Slovenského národního povstání. Má upozornit na situaci, která na Slovensku panuje v oblasti ochrany přírody od zářijových parlamentních voleb v roce 2023. V úterý podobnou výzvu vydali české kulturní osobnosti k ochraně svobodné tvorby v umění na Slovensku.
Signatáři ekologické výzvy upozorňují na znatelný obrat k horšímu, který podle nich nastal po nástupu Slovenské národní strany do vedení ministerstva životního prostředí a parlamentního výboru pro životní prostředí. „Ihned po nástupu k moci začaly masivní a arogantní čistky prakticky ve všech institucích spadajících pod ministerstvo,“ uvádí výzva. Výměny kompetentních lidí na vyšších pozicích institucí, které mají chránit přírodu a prošli transparentními výběrovými řízeními, byly podle signatářů jen začátkem.
Podle výzvy se také množí útoky proti nevládním ochranářským organizacím. Nyní se zastavila podpora nevládních organizací, které nahrazují činnost státu v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, tvrdí. Výzva proto apeluje na české organizace, instituce i jednotlivce, aby podpořili budování sítí kontaktů a společných projektů se slovenskými partnery. Upozorňuje, že „ruku je třeba podávat konkrétním lidem a podporu konkrétním projektům“.
„V této situaci se znovu ukazuje naléhavá potřeba podporovat neformální sektor, který je nositelem kontinuity v naplňování dlouhodobých strategií a v jehož rámci se kultivují základní hodnoty společnosti včetně těch, které souvisí s ochranou přírody. Je také podhoubím, na kterém vyrůstají a působí osobnosti s odbornou erudicí, bez jejichž zapojení by veškeré právní regule byly bezobsažným projevem moci,“ řekla Jana Dlouhá, místopředsedkyně České komise UNESCO.
Výzva k solidaritě zůstává otevřena dalším signatářům a podporu vyjádřila řada českých osobností.
„Smysluplná a udržitelná péče o přírodu vyžaduje spolupráci napříč společností, a tedy i státní instituce, které jsou otevřené dialogu s veřejností a s experty. Kroky slovenské vlády jsou v přímém rozporu s takovým postojem a proto máme obavu, že nejen slovenská společnost, ale i její krásná příroda jsou v ohrožení,“ míní Alena Konečná, předsedkyně hnutí Brontosaurus.
V úterý zástupci Národního divadla v Praze vyjádřili bezvýhradnou podporu slovenským divadelníkům v jejich úsilí o zachování nezávislosti a svobodné umělecké tvorby. Podporu divadlo mimo jiné vyjádřilo i prostřednictvím otevřeného dopisu, který vedení Činohry Národního divadla poslalo premiérovi slovenské vlády Robertu Ficovi.
ČTK