Přihlásit

Populace nosorožce indického se za 40 let téměř ztrojnásobila (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Populace nosorožce indického se za 40 let téměř ztrojnásobila a přesáhla 4000 jedinců. U příležitosti Světového dne nosorožců to oznámila indická vláda. Indie zdůrazňuje své úsilí o ochranu tohoto ohroženého druhu, informuje agentura AFP.

„V Indii nosorožec indický zažívá úžasný návrat a tento úspěch v oblasti ochrany je zásluhou neustálého úsilí oddělení lesů a místních komunit,“ sdělila indická vláda. Připomněla také, že před 40 lety populace nosorožce indického činila zhruba 1500 jedinců.

Nosorožec indický, který se vyznačuje tím, že má pouze jeden roh, byl ještě v polovině 19. století velmi hojným druhem. Čelil však sportovnímu lovu a pytlákům, kteří ho zabíjeli kvůli jeho rohu. Postupně také docházelo ke zmenšování přírodního habitatu zvířete. V 60. letech 20. století se stal velmi vzácným a podle indických úřadů zbývalo v té době už jen 600 jedinců.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (UICN) nosorožce indického klasifikoval jako ohrožený druh do roku 2008. Od té doby je považován za zranitelného.

Spolu s nosorožcem jávským a sumaterským je nosorožec indický jedním ze tří velkých asijských druhů nosorožce. Může dosáhnout hmotnosti až 2800 kilogramů a dožít se 50 let. Vyskytuje se v travnatých oblastech, močálech a lesích ve východní Indii a sousedním Nepálu. Přibližně 80 procent populace nosorožce indického žije v národním parku Kaziranga v indickém státě Ásám na severovýchodě země.

Podle Mezinárodní nadace pro nosorožce je přežití různých druhů nosorožců v ohrožení. Jejich populace se výrazně zmenšila, a to z 500 000 jedinců na začátku 20. století na dnešních asi 28 000.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.