Ve zlínském muzeu jsou k vidění exempláře z přírodovědné sbírky, nechybí rarity (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je od včerejška k vidění výstava Tajemství zoologického depozitáře. Představuje exempláře z přírodovědné sbírky muzea. Nechybí různé rarity a zajímavosti, například vycpaný bobr a vydra, spousta exponátů je ze sbírek hraběte Seilerna, zakladatele Lešné, sbírka korálů, na výstavě jsou i kuriozity jako vycpané dvouhlavé sele, řekla včera ČTK pracovnice muzea Silvie Lečíková. Výstava potrvá do 2. března příštího roku.
„Výstava Tajemství zoologického depozitáře představuje pestrou škálou zoologických sbírkových předmětů, jež schraňujeme v depozitáři. Při výběru exponátů byl kladen důraz na různé zvláštnosti a kuriozity, které jsou v několika případech vystaveny vůbec poprvé. Prostor dostávají i příběhy a zvláštní okolnosti, které se k některým sbírkovým předmětům vážou,“ uvedl kurátor a autor výstavy Dušan Trávníček, který je zoologem muzea.
Zoologické sbírky zlínského muzea čítají více než 6000 exemplářů, v entomologických sbírkách je přes 225 000 exemplářů hmyzu. Ve sbírce jsou kusy z celého světa.
„Nejstarší předměty pocházejí z konce 19. století. Základem sbírky jsou přírodniny získané z kolekcí hraběte Josefa Seilerna a rovněž sbírky z někdejšího Studijního ústavu firmy Baťa ve Zlíně. Po vzniku muzea v roce 1953 pak tyto soubory dále rozšiřovali vlastními sběry muzejní pracovníci,“ uvedl Trávníček. Sbírka obsahuje preparáty ryb, obojživelníků, plazů, ptáků i savců. „Zastoupen je i kosterní materiál, ptačí vejce, schránky měkkýšů, skelety korálnatců a kapalinové preparáty,“ uvedl Trávníček.
Výstavu doplňují obrazy Pavla Bezděčky inspirované přírodou. Řada z nich vznikla speciálně pro výstavu Tajemství zoologického depozitáře.
ČTK