V Jeseníkách se množí vlci, vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili včera ČTK zástupci Hnutí DUHA.
„V loňském roce jsme zaznamenali výskyt smečky a páru v Rychlebských horách, jeden pár na Krnovsku a Opavsku, další pár se pohyboval od masivu Keprníku až po východ Zlatohorska, další pár na Králickém Sněžníku, trvalý výskyt jsme potvrdili v Zábřežské vrchovině a pravděpodobný trvalý výskyt v Oderských vrších,“ uvedl koordinátor Hnutí DUHA Šelmy Michal Feller. „Dva z vlků v oblasti pochází z Rakouska, kde byli v rámci výzkumu místní veterinární univerzity zaopatřeni telemetrickými obojky,“ doplnil.
Letos mají ochranáři potvrzené v oblasti Králického Sněžníku tři rozmnožené páry. Vlčata se zde podařilo natočit opakovaně. „Vlčí teritorium se v oblasti Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny nachází pravděpodobně již čtvrtým rokem. V minulém roce se nám podařilo finálně potvrdit, že se v rámci obou oblastí jedná o jeden a ten samý vlčí pár. Pravděpodobně právě na pomezí Jeřábské hornatiny a Králického Sněžníku si našel partnerku i migrující vlk Gagat,“ doplnil další z koordinátorů monitoringu František Moupic.
Vlk Gagat pochází ze středního Polska. Odborníci ho na jaře 2022 odchytili a vybavili vysílačkou. Ochranáři od té doby sledují jeho pobyt i na českém území, kde putoval podél dálnice a dostal se až na okraj Prahy, kde musel změnit směr a vydal se na Žďárské vrchy a také na Králický Sněžník, je také otcem loni narozených vlčat ze Žďárských vrchů.
Podle ochranářů bude mít návrat vlků pozitivní vliv na stav krajiny severní Moravy. „Současně je však třeba připravit se i na komplikace spojené se zvýšením rizika útoku vlka na hospodářská zvířata, zejména kozy a ovce. Ta lze minimalizovat státem hrazeným zabezpečením. Na vhodně zabezpečená zvířata je možné čerpat i náhradu za ztížené hospodaření,“ doplnili ochranáři.
Ochranáři budou v monitoringu velkých šelem pokračovat, ocení i když jim lidé nahlásí jejich pozorování nebo pobytové znaky, tyto poznatky mohou posílat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na první prosincový víkend chystají školení dobrovolníků Rysích a Vlčích hlídek. Právě i na výskyt rysa, který se poslední rok pohybuje v jižní části Nízkého Jeseníku, se ochranáři při monitoringu velkých šelem zaměřují, doplnil Moupic.
ČTK