SVS: Za týden přibylo v ČR osm ohnisek katarální horečky ovcí, celkem jich je 82 (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V uplynulém týdnu přibylo v České republice osm nových ohnisek katarální horečky ovcí, nachází se v nich zhruba 1400 zvířat. ČTK o tom včera informovala Státní veterinární správa (SVS). Pět nových ohnisek zjistili veterináři v Plzeňském kraji, dvě v Jihočeském kraji a jedno v Karlovarském kraji. Celkový počet ohnisek k dnešnímu dni činí 82, ve všech ohniscích se nachází přes 14 600 zvířat.
Veterináři uvedli, že nákazu většinou zjistili během vyšetření zvířat před exportem nebo před přesunem zvířat na jiná hospodářství. Na všech osmi hospodářstvích přijala veterinární správa opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Celostátní opatření podle veterinářů zůstávají stejná.
Veterináři už dříve rozšířili ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celou ČR, rozšířením pásma ztratilo Česko status země prosté katarální horečky ovcí. Přemístění zvířat do členských států se řídí platnou evropskou legislativou. V ČR je omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou, informovala už dříve SVS.
SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci proti zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat.
Podle aktuálně platných opatření může zvířata naočkovat jen soukromý veterinární lékař schválený krajskou veterinární správou. V den očkování musí být zvířata zdravá. Při přemístění těchto zvířat do jiných chovů musí být příjemce o očkování písemně informován. U mláďat od očkovaných samic mají chovatelé povinnost vést evidenci, a to po 90 dnů od narození. Zároveň je musí označit. Očkování není povinné, hradí ho chovatel.
Při porušení mimořádných opatření hrozí fyzické osobě pokuta až 100 000 korun a právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě až dva miliony korun.
Onemocnění se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Přenáší ho krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.
ČTK