Národní park Bavorský les, navazující na Šumavu, je prestižním světovým parkem (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Národní park Bavorský les, sousedící s Národním parkem Šumava (NPŠ), získal certifikaci IUCN II. Uděluje ji mezinárodní organizace IUCN (International Union for Conservation of Nature) zaměřená na uchování přírodních zdrojů. Nositeli tohoto prestižního ocenění jsou například nejstarší národní park na světě - Yellowstonský národní park nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzanii, řekl včera ČTK mluvčí NPŠ Jan Dvořák.
Bavorský les, první národní park v Německu vyhlášený v roce 1970, se do nejvyšší kategorie dostal díky tomu, že už předloni dosáhl 75 procent bezzásahovosti, což je území, kde se neprovádějí úmyslné lidské zásahy. „Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 000 hektarech z celkových více než 25 000 hektarů jeho rozlohy,“ uvedl.
Podle ředitelky Národního parku Bavorský les Ursuly Schusterové neexistoval v Německu v době založení rezervace žádný právní rámec pro to, co je cílem národního parku. Důležitým vodítkem proto byla práce Mezinárodního svazu ochrany přírody. „Dnes se na více než 75 procentech plochy parku mohou lesy s rašeliništi, horskými potoky a vrcholy vyvíjet v bezbřehou lesní divočinu podle vlastních zákonitostí. Díky filozofii ‚nechat přírodu být přírodou‘ se včerejší hospodářský les stane zítřejším pralesem s neocenitelnou druhovou rozmanitostí,“ řekla.
Ředitel NPŠ Pavel Hubený je hrdý na to, že certifikaci IUCN II získali sousedé české rezervace, která s nimi sdílí velké bezzásahové území. „Máme společné hodnoty, myšlenky, dlouholetá přátelství a společnou budoucnost,“ uvedl. Dosažení 75 procent bezzásahovosti, což je jednou z podmínek IUCN k zařazení do prestižní kategorie, trvalo 50 let.
„Národní park Šumava bude v roce 2026 slavit 35 let od založení a už dnes sama příroda vládne na 43 procentech jeho území. Nejpozději za deset let by se bezzásahovost měla rozprostírat na více než polovině bezmála 700 kilometrů čtvereční plochy našeho parku,“ řekl Hubený. Podle něj je důležité, že je velká část bezzásahového území Šumavy přímo propojena s Bavorským lesem. Má rozlohu 34 800 hektarů, z toho 16 008 hektarů v NPŠ a 18 780 hektarů v NP Bavorský les.
„Dalších přes 13 000 hektarů divočiny leží na další části území NPŠ a čeká na propojení s touto velkou centrální oblastí. Šumava s Bavorským lesem je tak největším divokým lesním územím ve středí a západní Evropě,“ uvedl. Přináší to informace o přírodních zákonitostech a velkou atraktivitu ovlivňující regionální ekonomiku.
„Park s tímto cílem je přijímán téměř 90 procenty obyvatel. Je naší hnací silou v oblasti cestovního ruchu,“ řekl předseda dozorčí rady Rekreační oblasti Národního parku Bavorský les a starosta obce Neuschönau Alfons Schinabeck.
IUCN byla založena v roce 1948 a sídlí ve švýcarském Glandu. Spojuje 83 zemí a stovky státních, nevládních a mezinárodních organizací a kolem 10 000 odborníků a vědců. Vytvořila kategorizaci chráněných území, do kategorie II patří právě národní parky.
ČTK